Elektronické aukce energií mohou domácnostem ušetřit tisíce korun

Už dva roky si lidé můžou vysoutěžit levnější ceny energií přes internet. Takzvané elektronické aukce využívají nejen obce, ale také firmy nebo domácnosti. Díky aukcím Češi na elektřině i zemním plynu už ušetřili miliony korun. Dražby přes internet ale mají i svoje rizika.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Energie pod kontrolou dluží více než čtyřem stovkám subjektů (ilustrační foto)

Energie pod kontrolou dluží více než čtyřem stovkám subjektů (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Poprvé se levnější energie pro domácnosti dražily před dvěma lety v Říčanech u Prahy. Na dodávkách město ušetřilo skoro jeden a půl milionu korun. Od té doby se do takzvaných e-aukcí přihlásily desítky tisíc lidí.

Podle Alice Mazurkové ze společnosti, která jako první pořádala sdruženou aukci na nákup energií, se úspory můžou vyšplhat i do tisíců korun:

Přehrát

00:00 / 00:00

Elektronické aukce energií mohou domácnostem ušetřit tisíce korun. Dražby přes internet ale mají i svoje rizika. Natáčela o tom Zuzana Švejdová

„U elektřiny se šetří trochu méně, protože tam se soutěží vždy jen ta neregulovaná část, což je asi polovina fakturace. Tam rodinám v rozpočtu zůstává v průměru 4 až 8 tisíc korun. U zemního plynu je soutěžitelná část 80 procent. Úspora je 7 až 15 tisíc korun.“

Platí, že čím víc zájemců se dá dohromady, tím větší i je i průměrná úspora. Kolik ale domácnosti skutečně ušetří, závisí hlavně na tom, kolik protopí.

U firem je úspora větší. Na jedno odběrné místo je to v průměru až deset tisíc korun v případě elektřiny. U zemního plynu až 15 tisíc korun.

Pokles cen

Zájem o takzvané e-aukce už ale není tak velký, jako byl třeba loni. Na tuzemském trhu se totiž zvýšila konkurence a v důsledku toho se snížily marže obchodníků.

Ceny energií navíc klesají už nějakou dobu, dodává ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor:

„To nadšení, které bylo před třemi lety, podstatně ustoupilo. Vedla k tomu skutečnost, že ty proklamované úspory se ne zcela naplnily. A nenaplnily se z jednoduchého důvodu - vysoutěžená cena, která byla v té době opravdu výhodná, se nakonec ukázala vyšší než ta reálná na trhu. Už několik let totiž žijeme v situaci klesajících cen komodit jak elektřiny, tak plynu. A lidi, kteří neudělali vůbec nic a čistě jen kopírovali pasivně tento klesající trend, nakonec vlastně vydělali.“

Většinu smluv lidé podepisovali na dva roky a právě letos pomalu končí. Pokud smlouva vyprší a klient si nenajde nového dodavatele energií, s velkou pravděpodobností získá standardní produktovou řadu.

Ceny u těchto řad jsou ale u většiny dodavatelů vyšší než vysoutěžené aukční ceny. Někdy patří dokonce k těm nejvyšším na trhu, potvrzuje analytik Jan Schindler:

„Některé aukční společnosti nabízejí účast novou. Někdy je zvykem nabízet akční ceny, které jsou docela nízké. Ale pak mají standardní produktové ceny, které jsou vysoké. Lidem by se pak mohlo stát, že budou při vyúčtování nemile překvapeni.“

Rizikový obchod

Před fenoménem elektronických dražeb energií dlouhodobě upozorňuje i Energeticý regulační úřad. Podle něj může být obchod rizikový. Některé aukční společnosti například hrozí sankcemi, pokud od ní účastníci chtějí odejít.

„Ten největší problém je, že v okamžiku, kdy do té aukce vstoupí, tak podepisují smlouvu s pořadatelem aukce, která ale není součástí energetického zákona. To znamená, že my ji nemůžeme nijak hlídat nebo dozorovat. A v případě, že se jim nebude vysoutěžená cena líbit, tak zaplatí nějakou smluvní pokutu. Tahle praxe trvá a nutí zákazníky podepsat něco, co nechtějí,“ upozorňuje mluvčí úřadu Jiří Chvojka.

V každém případě je důležité, aby si účastníci aukce pořádně přečetli, co podepisují, a zjistili si co nejvíce informací o dodavatelích, kteří se dražby účastní.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme