Elektronické aukce uspořily nemocnicím tři čtvrtě miliardy korun

Českým nemocnicím se letos finančně daří. Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že fakultní nemocnice i další zdravotnická zařízení hospodařila v prvním pololetí v černých číslech, a to i přes nárůst lékařských platů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benešovská nemocnice otevřela nové operační sály | Foto: Karel Chlumec

Podle ministerstva zdravotnictví se nemocnicím podařilo ušetřit peníze díky tomu, že od počátku roku musí nemocnice nakupovat léky a materiál v elektronických aukcích, kdy je hlavním měřítkem cena.

Podle statistiků skončilo 19 nemocnic a ústavů řízených ministerstvem v prvním pololetí v plusu ve výši téměř tři čtvrtě miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Centrálním nákupům a elektronickým aukcím se věnovala na Rádiu Česko redaktorka Naďa Bělovská a předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová

V příštím roce by mohly výnosy dále růst, protože ministerstvo chce zavádět další úsporná opatření. Například národní informační systém sledování nákladů na nákup zdravotnické techniky, materiálu a léků.

Širší využití elektronických aukcí a centrálních nákupů, které umožní dosáhnout objemových slev a k zefektivnění hospodaření nemocnic by měla přispět také přísnější regulace reklamy. Ta například výrazně omezuje sponzoring kongresové turistiky, tedy placení pobytů lékařů na kongresech od farmaceutických firem.

Podle předsedkyně Asociace nemocnic České republiky a ředitelku FN Plzeň Jaroslavy Kunové nové aukce pomohly, i když vliv měla i nová pravidla pro veřejné zakázky: „Elektronické aukce měly vliv na snižování nákladů, ale řada nemocnic už minimálně od roku 2005, kdy byl zpřísněn zákon o veřejných zakázkách, podle tohoto zákona postupuje.“

Plzeňská fakultní nemocnice ušetřila podle ředitelky v některých případech až 50 procent náklad, což znamenalo stomilionové úspory. „Pokles cen však má limitní hodnotu, není možné snižovat náklady do nekonečna,“ upozorňuje Kunová.

Ministerstvem spravované nemocnice si zřejmě udrží dobré výsledky hospodaření až do konce roku. „Nyní čekáme na úhradovou vyhlášku, která nám určí, zdali dostaneme méně nebo více prostředků. Základem je rok 2010. V letošním roce jsme měli základ roku 2009 a ten byl snížen o dvě procenta, takže jsme hospodařili s nižším rozpočtem a přesto jsme udrželi dobré výsledky. Dokud nebude úhradová vyhláška, neumíme vývoj v příštím roce odhadnout,“ dodává předsedkyně Asociace nemocnic České republiky Jaroslava Kunová.

Naďa Bělovská, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme