V pondělí mohou lidé naposledy podat elektronicky daňové přiznání za loňský rok. Jinak hrozí sankce

Pondělí je posledním dnem, kdy mohou daňoví poplatníci naposledy podat elektronicky daňové přiznání za loňský rok. Týká se to těch, kteří disponují datovou schránkou zřízenou na základě zákona, typicky tedy firem nebo vybraných profesí. Tento den je také posledním možným pro uhrazení daně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční úřad, daně, daň, daňové přiznání, formulář (ilustrační foto)

Daňové přiznání (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Hrozí pokuta za pozdní podání přiznání a při neúhradě hrozí sankce úroku z prodlení za dny, které finanční úřad vyměří ode dne po liberační lhůtě,“ řekla Radiožurnálu daňová poradkyně Miroslava Tomášková ze společnosti KODAP City.

Zrušení daně na respirátory se prodlouží o dva měsíce. Vláda posunula i termín podání daňového přiznání

Číst článek

Papírové přiznání bylo třeba letos odevzdat do pátku 1. dubna. Bez sankcí následně bylo možné přiznání podat ještě dalších pět pracovních dnů. V případě využití služeb daňového poradce je lhůta pro odevzdání stanovena do 1. července. Stejná lhůta platí i pro firmy, které mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.

Podle posledních dostupných statistik finanční správy lidé a firmy do 11. dubna, tedy do konce bezsankčního období pro odevzdání daňového přiznání papírově, dodali zhruba 2,1 milionu daňových přiznání za loňský rok.

To jsou tři čtvrtiny z celkového očekávaného počtu. Elektronicky odevzdali firmy a lidé do 11. dubna zhruba 679 408 daňových přiznání.

Přeplatek na dani

Správa minulý týden také informovala, že dosud vyplatila zhruba 700 000 žádostí o přeplatek na dani z příjmů fyzických osob za 9,75 miliardy korun. Loni za stejné období to bylo zhruba 674 000 žádostí za 8,96 miliardy korun.

Středula: Vláda by měla rozhodně otevřít diskusi na téma daně. Jejich zvýšení je nevyhnutelné

Číst článek

V případě, že se podání daňového přiznání opozdí o pět pracovních dnů, sankce nehrozí. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně nebo 0,01 procenta stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení. Maximální postih je pět procent.

Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun a maximálně 300 000 korun.

Loni správa evidovala za rok 2020 zhruba 2,9 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 530 000 od firem. Pro letošní rok správa očekává přibližně stejný počet.

Luděk Hubáček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme