Elektronické zdravotní knížky už používá půl milionu lidí

Na půl milionu už stoupl počet lidí, kteří používají elektronickou zdravotní knížku. V ní je jejich zdravotnická dokumentace a se svolením pacienta do ní může nahlédnout lékař. Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že nabídne zdravotnické knížky, buď elektronické nebo papírové, pacientům-seniorům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ordinace | Foto: Eva Kačánová

Elektronická zdravotní knížka zrychluje diagnostiku, šetří čas a snižuje riziko chyb. Další výhodu popisuje doktor Libor Erlbach z Hostinného. "Přijede pacient na dovolenou, zapomene si léky a neví, které užívá. A pokud má internetovou zdravotní knížku, není pro mě jako pro praktického lékaře problém zjistit, který lék užívá, pokud mi pacient dá přístupová hesla, a patřičný lék mu předepsat."

Zdravotní knížky zatím financuje pouze Všeobecná zdravotní pojišťovna, ale ministerstvo zdravotnictví chce zavádět knížky pro všechny seniory, což by znamenalo jejich rozšíření i pro pojištěnce jiných ústavů. Jak řekl Radiožurnálu René Pechar, ředitel odboru zdravotního pojištění ministerstva zdravotnictví, motivováni budou i lékaři, aby zápisy do knížek prováděli. "Pro tento účel navrhujeme zavedení nového výkonu Záznam do zdravotní knížky, a sice již od 1. července tohoto roku."

Ministerstvo nedává přednost ani elektronickým, ani papírovým zdravotním knížkám. Bude věcí každého pacienta, jakou formu si vybere.

Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme