Elektronické zdravotní knížky využívá už čtvrt milionu lidí

Už čtvrt milionu občanů v Česku využívá takzvané elektronické zdravotní knížky. Všeobecní zdravotní pojišťovna nyní jedná i s ostatními pojišťovnami, aby se i jejich klienti mohli od ledna do tohoto systému přihlásit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient u lékaře

Pacient u lékaře | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

V elektronické zdravotní knížce jsou například chronologicky seřazená ambulantní vyšetření, přehled o tom, kdy a proti jaké nemoci byl pacient očkován, či jaké užívá léky. Informace zapisuje nejen praktický lékař, ale i specialisté, laboratoře a nemocnice.

Systém je zatím určen výhradně klientům Všeobecné zdravotní pojišťovny, přičemž registrace je zcela dobrovolná. Podle ředitelky VZP Jiřiny Musílkové se každý měsíc hlásí kolem padesáti tisíc pacientů.

"Nastala doba, kdy je to třeba otevřít ostatním pojištěncům. Naše správní rada se tím zabývala a jednání jsme zahájili už v polovině roku, ale musí to projít do schvalovacích plánů všech pojišťoven," uvedla Musílková.

Pokud se pro elektronické zdravotní knížky rozhodnou i jiné pojišťovny, za každý zápis budou muset platit lékařům 500 korun. "My si vlastně kupujeme službu pro našeho klienta za to, že mu tam lékaři zapisují, že se registrují, takže stejně by měly postupovat ostatní pojišťovny," dodala ředitelka VZP.

Podle Musílkové dosavadní praxe prokázala, že systém může jen Všeobecné zdravotní pojišťovně každoročně ušetřit až tři miliardy korun za léky.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme