Elektronický občanský průkaz by mohl nahradit spoustu dokladů

Nosíte u sebe spoustu kartiček, nejrůznějších průkazek a dokladů? Tak tomu by mohlo v budoucnu postupně odzvonit. Ministerstvo vnitra totiž výhledově plánuje, že by se některé průkazy mohly spojit v jeden. Naše kapsy nebo peněženky by tak mohly přestat přetékat nadbytečným plastem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní doklady | Foto: Jan Rosenauer

Občanka, zbrojní pas a kartička od zdravotní pojišťovny - tak tyto doklady by mohla v budoucnu nahradit jen jedna karta - tzv. elektronický občanský průkaz. Ten by navíc mohl být vybavený i čipem a speciálním kódem, které by lidem otevřely dveře ještě k dalším službám.

Každý by si potom mohl vybrat, jestli na svém průkazu čip chce anebo ne, potvrdil Vladimír Řepka z ministerstva vnitra. "Průkaz s čipem by umožňoval urychlený přístup k registrům. K registru obyvatel, při výpisech z rejstříků trestů, obchodního a živnostenského rejstříku atd."

Biometrické údaje pak na tzv. e-průkazu nebudou. Ve hře je ale varianta, že by elektronická karta sloužila i jako řidičák. "Chceme lidem umožnit více dokladů v jednom, ale je třeba změnit zákon a prodiskutovat na evropské úrovni," dodal mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Lidé pak doufají, že se hlavně zmenší papírování při výměně dokladů nebo při jejich ztrátě. "Ve chvíli, kdyby došlo ke ztrátě, krádeži e-průkazu, tak by to bylo možné zablokovat, jak to známe u bankovních karet," vysvětlil Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Než ale začne e-průkaz fungovat, musí všichni počítat s tím, že některé současné občanky postupně přestávají platit. Letos na konci roku konkrétně ty, které byly vydané před 31. prosincem 2003. Na úřad je potom nutné zajít nejpozději do listopadu.

Řada lidí přitom nutnost výměny moc nesleduje a potom na poslední chvíli zbytečně stojí v dlouhých frontách.

Vloni dokonce resort vnitra obeslal 200 tisíc takových hříšníků. Jestli tahle výměna bude poslední, nebo jestli nás čekají ještě další, rozhodne až to, zda si myšlenka elektronického občanského průkazu získá i politiky. Ministerstvo vnitra by chtělo návrh předložit vládě ještě letos.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme