Elektronický recept bude brzy běžný. Do systému vstoupí pojišťovny

Elektronický recept bude v Česku brzy běžný. Jedno kliknutí na počítači a lékárník se dozví o všech lécích, které pacientovi předepsal doktor. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv získá díky tomu farmaceut na nemocného více času.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna | Foto: Tomáš Adamec

Zatím je v systému jen několik desítek lékařů a lékárníků. Brzy se to ale změní – na vstup se připravují velké nemocnice a od 1. prosince také pojišťovny.

Pacienti o klasický papírový recept nepřijdou, dostanou ho stejně jako teď – i s názvem léku a dávkováním. Akorát na něm bude kód, který si lékárník načte čtečkou do počítače a uvidí, co lékař předepsal. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv získá farmaceut na pacienta víc času. Ředitel Martin Beneš také říká, že elektronický recept omezí plýtvání medikamenty:

Přehrát

00:00 / 00:00

O elektronických receptech hovořila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Lenka Jansová

„Umožněme lékařům získat informaci o tom, že pacient má doma zásobu léků předepsanou jiným lékařem, respektive že užívá lék v dávce, která je výrazně nižší, než jaké zásoby jsou lékaři na recept pacientům vytvářeny.“

„Co se podařilo díky novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, je přístup zdravotních pojišťoven k úložišti elektronických receptů. Od 1. prosince budou moci pojišťovny přistupovat k systému; znamená to tedy další impuls pro rozšíření elektronického receptu,“ tvrdí Beneš.

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček ale upozorňuje, že elektronický recept může komunikaci lékárníka s pacientem také zkomplikovat.

„Pro pacienta a pro zdravotníky je nutné, aby se spolu setkávali, aby co nejvíc hovořili o důvodech pro terapii a aby se posílila důvěra pacienta k preparátům a zodpovědnost k tomu, aby to bral ve správných dávkách a ve správný čas. K tomu můžou přispět poznámky na papíře,“ domnívá se.

ÚOOÚ nedovolí sledovat záznamy jiných lékařů

Právě připojení pojišťoven a velkých nemocnic by mělo z elektronického receptu, který je teď spíš rarita, udělat běžnou věc.

Předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová ale upozorňuje, že v systému lékaři uvidí jenom medikamenty, které předepsali oni, ale ne ty, které předepsal kolega. Informace o pacientovi tedy nebude zdaleka úplná.

„Úřad pro ochranu osobních údajů zablokoval možnost, aby se lékař mohl dostat k údajům ostatních lékařů. To kazí celý systém a jeho efekt pro pacienta. Doufejme, že se toto legislativní omezení vyřeší,“ dodává.

Rozšíření kompletního elektronického záznamu o všech pacientových nemocech je v Česku ještě daleko.

Lenka Jansová, Lucie Maňourová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme