Elektronickým vinětám hrozí velká ztrátovost

Systém elektronických vinět vykáže do roku 2016 ztrátu čtyři až osm miliard korun. V České televizi na to upozornil bývalý děkan dopravní fakulty ČVUT Petr Moos. Viněty mají od příštího roku nahradit dálniční známky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálniční známka 2008 | Foto: Ministerstvo dopravy

Poslanci tento týden odmítli návrh, který by zavedení systému zrušil, krabičku si tak budeme muset pořídit pravděpodobně už od ledna příštího roku. Podle Moose je to v době, kdy nejsou peníze na opravu silnic po zimě, plýtvání penězi:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Gustáv Slamečka o zavedení dálničních elektronických vinět.

"V žádném případě to není tak výhodné, jako současné řešení, které přináší do roku 2016 čistý výnos kolem 23 miliard. Zatímco v případě tohoto elektronického řešení je to kolem 14 miliard. To jsou odhady."

Šibeniční termín zavedení

Otázka ale visí především nad tím, kdo systém bude dodávat. Generální ředitel firmy Kapsch Česká republika Karel Feix Radiožurnálu potvrdil, že ministersto dopravy už nemá moc času na rozhodnutí:

"Není tajemstvím, když řeknu, že během května či června by bylo potřeba ty věci zfinalizovat, tak aby byl zajištěn bezproblémový nájezd od prvního ledna 2011."

Ministr dopravy Gustáv Slamečka nepřipouští, že by o zavedení systému elektronických vinět na rychlostních silnicích rozhodl až jeho nástupce po volbách. Slámečka věří, že splní, co zákon ukládá:

"Ministerstvo dopravy musí nyní učinit všechny kroky, abychom naplnili, co nám zákon ukládá. Nějakým způsobem už jsme pracovali na tom, jak by měl systém fungovat, neboť ten zákon je zatím velmi strohý."

Petr Medek, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme