Státní zástupce obžaloval soudce Elischera a dalších pět lidí kvůli údajnému ovlivňování kauz

Státní zástupce podal obžalobu na soudce pražského vrchního soudu Ivana Elischera a dalších pět lidí. Případ se týká údajného ovlivňování soudních kauz.

Praha (Aktualizováno: 10:50 13. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Ivan Elischer | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Obžalovaný soudce měl ovlivňovat rozhodování senátu Vrchního soudu v Praze tak, aby byly následně vyhlášeny rozsudky, které odpovídaly požadavkům dalších obžalovaných osob,“ popsal mluvčí podstatu obžaloby. V případě prokázání viny hrozí soudci až dvanáctileté vězení.

Policie navrhla obžalovat Elischera kvůli údajné korupci. Stíhaný soudce požádal o přezkoumání postupu

Číst článek

V případě prokázání viny hrozí soudci až dvanáctileté vězení za přijímání úplatků, zneužití pravomoci úřední osoby, za nadržování a za neoprávněný přístup k počítačovému systému. Soud mu může uložit také propadnutí majetku.

Podle dřívějších informací jsou další obvinění lidé vietnamského původu a údajně ovlivňované kauzy se týkaly drogových trestných činů. „Část z obžalovaných osob vyhledávala zájemce o zmírnění nebo zrušení trestů uložených prvostupňovým soudem a dojednávala s nimi částky, které na oplátku za ovlivnění rozhodnutí zaplatí,“ uvedl Cimbala.

Zvýšení trestů

Doplnil, že zbytek obžalovaných předával peníze těmto zprostředkovatelům, kteří poté vypláceli obžalovaného soudce.

Obviněný soudce Elischer účinkoval v TV Barrandov. ‚Šlo o uměleckou činnost,‘ tvrdí

Číst článek

Z Cimbalova sdělení mimo jiné vyplývá, že Elischer podle vyšetřovatelů v jednom odvolacím řízení zvýšil původně uložené tresty, protože obvinění odmítli jeho nabídku na ovlivnění řízení.

Obžalobu bude řešit pražský městský soud. Podle sdělení jeho mluvčí Markéty Puci připadla kauza senátu soudkyně Veroniky Cukerové.

Podle detektivů elitní soudce za peníze manipuloval rozhodnutími o případech týkajících se drogové kriminality Vietnamců. Spojkou do jejich komunity měl být další obviněný Nguyen Quoc Hung. Právě on podle detektivů úplatky domlouval.

Elischer také nesmí soudit devět měsíců. V březnu ho dočasně kvůli trestnímu stíhání zbavil funkce tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Markéta Chaloupská, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme