Elitní čeští potápěči míří na nebezpečnou misi do Bosny

Pro policejní potápěče jsou ponory denním chlebem. V kalné a studené vodě ale často nasazují vlastní životy. Ti čeští patří mezi světovou elitu, i proto dnes vyráží do Bosny na nebezpečnou misi. Za úkol mají na žádost tamní vlády vyzvednout ze dna řeky Sávy 17 let staré miny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potápěči začali zprovozňovat aeračních věže na Brněnské přehradě | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Dělostřelecké granáty a miny, které by zaplnily až dvě nákladní auta. Takových pokladů musí čeští experti zbavit řeku Sávu. Nikdo z nich netuší, jestli je munice aktivní, a v jakém je stavu.

„Určitě se bojíme, ale řekl bych, že v tom převažuje profesionální respekt. Je to cenná zpětná vazba, doufáme, že vazba pomůže například do budoucna, pokud se s takovou situací setkáme,“ říká šéf brněnských potápěčů Lubomír Znojil.

Není příliš známým faktem, že jeho lidé patří ke světové špičce ve svém oboru. Paradoxně díky tomu, že vody v České republice nabízí pro potápění jedny z nejhorších podmínek, a že na celou zemi je těchto policejních expertů jen 22.

„Tito lidé u sebe musí kumulovat strašně moc dovedností. Třeba kolega je hloubkový potápeč, k tomu ještě pyrotechnik a další a další věci. Tohle ve světe není obvyklé,“ podotýká Znojil.

Zuzana Plíšková, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme