Injekce s adrenalinem Emerade se zasekávají, varuje lékový ústav

Některá injekční pera s adrenalinem Emerade se mohou při aplikaci zablokovat. Problém je podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv u šarže TE0079 s expirací do října 2018. Ústav doporučuje, aby pacienti raději u sebe nosili pera dvě. Injekce adrenalinu se používají jako akutní pomoc u těžkých alergických reakcí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Profimedia

„Pokud by u pacienta se závažnou anafylaktickou reakcí došlo k zablokování pera při aplikaci adrenalinu, jednalo by se o mimořádně závažné zdravotní riziko," uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Kvalita léků se zhoršuje. Výrobci ve snaze ušetřit vyrábí a nakupují suroviny v Asii

Číst článek

Adrenalin čili hormon epinefrin pomáhá pacientům například při těžké alergii na potraviny, léky, hmyzí kousnutí nebo bodnutí.

Lék je pouze na lékařský předpis, aplikuje si ho sám pacient. Pera vyrábí firma PharmaSwiss Česká republika s.r.o., která úřady na problém upozornila.

V šarži zatím bylo objeveno jedno pero se zablokovanou dávkou léku v jehle. U žádného výrobku ale nebyla podána reklamace přímo pacientem. „Příčina uvedené závady v jakosti není v současné době zřejmá, probíhá její šetření," píše lékový ústav.

Pacienti by pak podle doporučení ústavu i výrobce měli mít s sebou pro jistotu dvě pera. Pokud mají jedno, je pravděpodobnost závady asi 0,015 procenta, pokud mají dvě tak klesá na 0,000002 procenta.

Ministerstvo zdravotnictví hledá možnosti, které by pokryly případnou zvýšenou potřebu českých pacientů. Vydalo proto zákaz jeho vývozu do zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme