Generál Boček, cestovatel Zikmund i hudebník Kocáb. Senátoři ocenili medailemi 12 významných osobností

Armádní generál Emil Boček, cestovatel Miroslav Zikmund, publicisté Jefim Fištejn a Karel Steigerwald nebo rocker a někdejší ministr Michael Kocáb patřili ke 12 osobnostem, které v pátek Senát ocenil svými stříbrnými pamětním medailemi ke Dni české státnosti. Ocenění bylo udělováno už poosmé, poprvé jej předával nynější předseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní generál Emil Boček | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Šestadevadesátiletý generál Emil Boček, který byl za druhé světové války stíhačem britského letectva, jménem všech oceněných za udělené medaile poděkoval. „Senát byl jeden z prvních, který nezapomínal a nezapomíná na válečné veterány,“ uvedl mimo jiné. „Ocenění, které jsem dnes převzal, patří také mým kamarádům, kteří už nejsou mezi námi,“ dodal.

O medailích

Medaile se udělují za statečnost nebo výjimečný počin. Mezi oceněnými většinou nebývají v jednom roce osobnosti, které Senát navrhuje na státní vyznamenání. Ty uděluje o měsíc později prezident republiky.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera ve své řeči varoval před rozdělování společnosti. „Nezapomínejme na své kořeny, které nás všechny, ať chceme, nebo nechceme, spojují a utvářejí. Vždyť právě z těchto hodnot vychází naše úspěšná současnost,“ uvedl Kubera.

Ocenění byli kardioložka a necitovanější česká vědkyně Renata Cífková, dlouholetý rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Sáha, geolog, spisovatel a cestovatel a popularizátor vědy Václav Cílek.

A dále také předseda Českého biatlonového svazu a viceprezident Světové biatlonové unie Jiří Hamza nebo František Paštěka. Horní komora ocenila jeho hrdinství - letos v lednu zachránil život svému sousedovi a jeho dvouleté vnučce, když je vytáhl z hořícího auta. Medaile dostali také bývalí předsedové horní komory Libuše Benešová z ODS a Milan Štěch z ČSSD.

Cestovatel Miroslav Zikmund podnikl spolu s Jiřím Hanzelkou řadu cestovatelských výprav po celém světě, při nichž shromáždili řadu dokumentárního materiálu.

Vyznamenám válečného veterána Bočka nejvyšší třídou Řádu bílého lva, oznámil prezident Zeman

Číst článek

Publicista Jefim Fištejn byl komentátorem i ředitelem vysílání Rádia Svobodná Evropa, nyní spolupracuje s veřejnoprávními médii.

Novinář Karel Steigerwald působí také jako dramatik a scenárista, hudebník Michael Kocáb byl šéfem parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk.

Medaili s předstihem dostal astronom a emeritní vedoucí Úřadu OSN pro vesmírné záležitosti Luboš Perek, a to v červenci u příležitosti svých stých narozenin.

Do konce roku mají stejné ocenění dostat ještě česká rodačka a první ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová a britský filozof a politolog Roger Scruton, který se mimo jiné podílel na činnosti takzvané podzemní univerzity během komunistického režimu v někdejším Československu.

lio, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme