Zemřela jedna z největších šumavských legend - Emil Kintzl

Emil Kintzl, šumavský učitel, historik, autor mnoha knih o Šumavě, v pondělí zemřel. Bylo mu 88 let.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emil Kintzl

Emil Kintzl | Foto: Jitka Englová | Zdroj: Český rozhlas

Emil Kintzl byl velkým znalcem Šumavy. Byl majitelem obrovského archivu fotografií. Podílel se na mnoha publikacích, besedách, přednáškách, dokumentech, filmech a seriálech. V posledních letech se věnoval obnově starých šumavských křížků a do posledních dní sportoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak Emil Kintzl obnovoval šumavské křížky

V sobotu utrpěl úraz na lyžích. Na sjezdovce se srazil s jiným lyžařem. Leteckou záchrannou službou byl přepraven do Fakultní nemocnice Lochotín. V pondělí Emil Kintzl zemřel.

Kintzl, který 23. února oslavil 88. narozeniny, měl ještě v pátek přednášku v železnorudském infocentru.

„Pro mě je to strašná zpráva. Pořád téhle šílené nehodě nemohu věřit. Byl pořád tak vitální, v plné síle. Byl jednoznačně největší šumavskou legendou. Jeho životní elán, nadšení a zapálení pro věc byly neuvěřitelné,“ řekl starosta Železné Rudy Filip Smola.

Trumbull, legenda vizuálních efektů, zemřel v 79 letech. Spolupracoval s Kubrickem a Spielbergem

Číst článek

Smolu nadchnul Kintzlův životní přístup. „Ukazoval Šumavu lidem v té, z mého pohledu, správné podobě. Byl obrovským zastáncem toho, aby se více otevírala lidem za nějakých rozumných a jasných podmínek. Aby těm lidem, kteří mají opravdový zájem a chovají se tak, jak mají, v souladu s přírodou, nebyla zapovězená. A za tohle já ho nesmírně obdivuji.“ uvedl Smola. Podle něj to byl také historik Šumavy.

Kintzl se narodil v Praze, ale už v jeho pěti letech se rodiče přestěhovali do Sušice považované za bránu Šumavy, kde vítal v květnu 1945 americké osvoboditele. Po válce se intenzivně věnoval skautingu a trvale odmítal komunistický režim.

V roce 1952 nastoupil jako učitel tělocviku v Hartmanicích a pak ještě učil děti v Srní a Kašperských Horách. Po politických prověrkách v roce 1975 byl po dvou desítkách let práce v oboru ze školy vyhozen jako nezpůsobilý práce ve školství. Do roku 1990 pracoval jako topič v Kašperských Horách.

Iva Kokešová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme