Emisní povolenky od státu mají podpis prezidenta

Část emisních povolenek bude český stát rozdávat zdarma elektrárenským firmám. Dostane je i státem ovládaný ČEZ. Počítá s tím novela zákona o spotřebních daních, kterou už podepsal prezident Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komín a chladící věže Chvaletické elektrárny jsou viditelné z daleka

Odpůrci tohoto návrhu argumentují tím, že český stát přijde asi o šedesát osm miliard korun, které by jinak prodejem povolenek získal.

Zastánci rozdávání emisních povolenek naopak tvrdí, že za to budou muset firmy, hlavně ČEZ, investovat do takzvaných zelených technologií.

Jeden z navrhovatelů rozdávání povolenek, předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Oldřich Vojíř (ODS) v Radiofóru Českého rozhlasu 1 řekl, že stát by měl podporovat modernizaci výroby elektřiny.

"K čemu ty peníze jsou? Pro ČEZ se mohou zdát marginální. Nicméně jeho zdroje jsou zastaralé a ČEZ už investuje do těchto zdrojů. Je ale zapotřebí investovat do ještě modernějších technologií, než se investuje teď. A tyto prostředky by měly být použity právě se souhlasem vlády."

Jiří Carbol (KDU - ČSL) ve stejném pořadu Radiožurnálu vysvětlil, proč s povolenkami zejména pro ČEZ nesouhlasí.

"ČEZ není státní firma, jsou tam i soukromí vlastníci. Stát nemá pomáhat jen někomu, má zachovat korektní, neutrální postavení. Není jistý argument, že bude levnější elektřina, když ČEZ a další společnosti budou moci dostávat emisní povolenky zdarma. Je to argument naprosto lichý."

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci Oldřich Vojíř (ODS) a Jiří Carbol (KDU - ČSL) o emisních povolenkách v Radiofóru Českého rozhlasu 1

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka ve vysílání Rádia Česko k emisním povolenkám dodal, že základním argumentem pro je schopnost českých energetických firem konkurovat zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O emisních povolenkách na Rádiu Česko i s analytikem Markem Hatlapatkou

Přečtěte si také:
Lidovci chtějí kvůli povolenkám pro ČEZ podat ústavní stížnost
České energetické firmy dostanou část emisních povolenek zdarma
Japonsko a Česko podepsaly dohodu o nákupu emisních povolenek
Výnosy z prodeje emisních přebytků půjdou na další úspory energií
Evropská komise seškrtala českým podnikům emisní povolenky

Robert Břešťan, Miroslav Panuška, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme