Emma Smetana: Cítím se být proevropská, přála bych si, aby Evropská unie byla federací

Novinářka Emma Smetana strávila část studentského i rodinného života ve Francii, později se na krátkou dobu usadila v Německu a Belgii. „Mám pocit, že jsem díky času prožitému mimo Českou republiku byla často v prostředí, kde lidé přemýšlejí automaticky kritičtěji,“ říká v pořadu Osobnost Plus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Asi jsem jiná. Ale podobně je jiný každý, kdo žil chvíli mimo tuto zem. V mé generaci je to častější jev než v předchozích. Lidé jsou dnes vystaveni fake news a v souvislosti s mediální gramotností je kritické přemýšlení velkým tématem,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus je Emma Smetana

Automaticky napravo

Svůj politický názor a místo v pravolevém spektru moderátorka vzhledem ke své profesi sdílet nechce. „Jako novinář mám v hlavě, že se nesmím politicky profilovat. A i kdybych v tom měla jasno, budu to různě kamuflovat,“ vysvětluje Smetana.

Vzápětí ale dodává: „Mám ale pocit, že se tato pravolevá pravidla setřela a politické i intelektuální spektrum se definuje jinými parametry. Cítím se být proevropská. Nejraději bych byla, kdyby Evropská unie byla federací, a věřím v mezispolečenskou solidaritu.

„Drtivá většina intelektuálů v naší zemi je ale poznamenaná předlistopadovou dobou a chce být automaticky napravo,“ vysvětluje.

Svoboda s tatínkem

Otec Jiří Smetana, muzikant a skladatel, emigroval v roce 1972 do Francie a s dcerou strávil pouze několik let jejího raného dětství. Moderátorka vnímá jeho absenci jako zásadní.

„Jsem vděčná za období, kdy jsem se později přestěhovala k tatínkovi. Byla to doba, kterou pro mě začala svoboda. Když jsem o tom psala článek, velmi citlivě jsem vážila každé slovo, které padne. A žádné jiné ode mě proto nezazní,“ uzavírá Smetana stručně.

Emma Smetana

Novinářka a hudebnice Emma Smetana žije v Česku od roku 2011 a má dvojí občanství, české a francouzské. Do dvou let vyrůstala v Praze, poté se přestěhovala se svou matkou Monikou MacDonagh-Pajerovou do Paříže za otcem Jiřím Smetanou, který tam vedl rockový klub Gibus. Po návratu do Prahy absolvovala francouzské lyceum. Po maturitě se do Francie vrátila a vystudovala Evropské záležitosti na Pařížském institutu politických věd. Na berlínské Svobodné univerzitě vystudovala politologii a mezinárodní vztahy. V letech 2012 až 2016 moderovala zprávy na TV Nova. Mluví plynně francouzsky, anglicky a německy. Jejím přítelem je Izraelec palestinsko-českého původu, herec a muzikant Jordan Haj, s nímž má jednu dceru. Od března 2017 rozšířila moderátorský tým internetové televize DVTV na portálu Aktuálně.cz.

Celý pořad Osobnost Plus si poslechněte v přiložené audionahrávce. 

Barbora Tachecí, kte Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme