Francouzský prezident zahájil návštěvu Česka. ‚EU bude úspěšná, pokud bude jednotná,‘ řekl Macron

Evropská unie se nesmí dělit na východ a západ, úspěšná bude jen tehdy, když bude jednotná. Při návštěvě Prahy u příležitosti stého výročí založení Československa to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron.

Praha (Aktualizováno: 22:16 26. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emmanuel Macron dorazil do Česka u příležitosti stého výročí založení republiky | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Před jednáním s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) také vyzdvihl společný zájem Česka a Francie na vybudování společné evropské obrany. EU podle něj při zajištění bezpečnosti svých občanů nesmí spoléhat na žádnou jinou velmoc.

Babiš s Merkelovou jednali o migraci nebo EU. ‚S africkými státy musíme spolupracovat,‘ shodli se

Číst článek

„Přeji si, aby ČR a Francie spolupracovaly v Evropě, aby ukázaly, že tady neexistuje rozdělení mezi východem a západem, je tady jedna jediná Evropa. Právě pokud budeme jednotní, tak se nám podaří přinášet konkrétní řešení v oblasti investic, podaří se nám zvýšit konkurenceschopnost Evropy v oblasti obrany, ekologie,“ prohlásil Macron.

Evropská spolupráce v obraně, k níž se Česko dlouhodobě hlásí, bude jedním z témat jednání Babiše s Macronem. „Věřím v Evropu, která nás bude více chránit, která bude svrchovanější. Je třeba, aby Evropa chránila své obyvatele, aby nespoléhala na tu či onu velmoc,“ řekl francouzský prezident.

Dalším bodem večerního jednání obou státníků bude stoleté výročí založení Československa. Emmanuel Macron pogratulovat občanům ke kulatému jubileu a připomněl, že Francie byla první zemí, která uznala československou armádu. 

Macron, který je na první oficiální návštěvě Česka, a Babiš také ocenili dlouhodobou spolupráci mezi oběma státy. Mluvili o jejím prohloubení zejména v digitalizaci nebo vědě a výzkumu.

Kulturní symbióza

Významná je podle nich i kulturní spolupráce, na kterou chce Babiš poukázat v sobotu. „Chtěl bych ukázat největší sbírku, kterou tu máme, asi i v Evropě. Je to sbírka, kterou zakoupil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1923,“ připomněl český premiér.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a český premiér Andrej Babiš při setkání v Praze | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Macron se nejprve sešel s Milošem Zemanem. Jednali mimo jiné o aktuálním vývoji v EU a situaci na Blízkém východě, uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Český a francouzský prezident na své schůzce mluvili také o spolupráci obou zemí v ekonomické oblasti včetně energetiky.

Francouzská EDF patří podle dřívějších informací mezi šest firem, které se zajímají o výstavbu nových jaderných bloků v Česku. Zeman podle svého mluvčího rovněž podpořil české firmy usilující o státní zakázky ve Francii a požádal o podporu projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe, jehož je příznivcem.

Macron zůstává v Praze do soboty, i když žádné další oficiální vystoupení neplánuje. Čeká ho prohlídka města s Babišem, chystají se zavítat na Kampu, kde navštíví tamní galerii s výstavou francouzských malířů.

V sobotu Macron z Česka odlétá do Istanbulu, kde bude jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem o konfliktu v Sýrii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme