Emmerová nesouhlasí s novým způsobem vyplácení sociálních dávek
Sněmovna hlasy koalice schválila předlohy vládní sociální reformy, které se dotknou systému sociálních dávek, vyplácení dávek zdravotně postiženým, výplaty podpory v nezaměstnanosti. Podle ministra práce a sociální věcí Jaromíra Drábka je hlavním cílem reformy celý systém zprůhlednit a zabránit tak jeho zneužívaní.
„Souhrn jednotlivých prvků má dva základní cíle: za prvé snížit náklady na správu celého systému a za druhé zvýšit klientský komfort. Třetím doprovodným prvkem je vytvořit předpoklady pro účinnější kontrolu a přesnější zacílení státního sociálního systému na ty klienty, kteří pomoc státu skutečně potřebují,“ specifikuje Jaromír Drábek.
Jenže opozice má jiný názor: včera ve sněmovně vyvěsila obří transparent, aby ukázal svůj nesouhlas s vládními reformami, a části té sociální reformy hodlá napadnout u Ústavního soudu.
Milada Emmerová vysvětluje v rozhovoru pro Rádio Česko výhrady opoziční ČSSD vůči novému způsobu vyplácení dávek
Opoziční ČSSD kritizuje zejména ustanovení, které říká, že člověk, který nemá dva měsíce práci a dosud ji nenašel, bude povinen se věnovat práci veřejné, jinak nebude mít nárok na jakoukoli dávku.
„Já se domnívám, že tam je celá řada okolností, která tomu brání. Například sehnat dnes místo není úplně jednoduché a zvláště potom místo, které by odpovídalo vzdělání a praxi,“ dodává k problému Milada Emmerová z ČSSD.
Milada Emmerová vidí v uplatnění veřejně prospěšných prací v tak krátké lhůtě v evidenci Úřadu práce zejména ponižování důstojnosti člověka, který má vyšší vzdělání, praxi či kvalifikaci. Podle ní by bylo vhodné ponechat postaru pětiměsíční lhůtu, kdy je nezaměstnaný státem dotován a podporován.
Za nedostatečnou a uspěchanou považuje Milada Emmerová také tuto změnu dávek ve směru ke zdravotně postiženým a domnívá se, že nové pojetí může postiženým spíše ublížit než jim pomoci.
„Tato vláda si zahrává s veřejným míněním, s atmosférou v této společnosti. Nechtěla bych se dočkat generální stávky, protože mám dojem, že by se ta záležitost na šluknovsku začala šířit po celé republice,“ dodává Milada Emmerová.
Šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása prohlásil, že Národní rada bude podávat pozměňovací návrhy a senátory inspirovat ke změně.