Emočně vypjatá i věcná byla diskuse o rozšíření Temelína. Protáhla se do noci

Nepotřebujeme další reaktory, už teď vyvážíme tolik elektřiny, které vyrobí plná kapacita Temelína. I to byl jeden z argumentů odpůrců dostavby jaderné elektrárny na veřejném projednávání o vlivu jejího rozšíření na životní prostředí, které probíhalo v Českých Budějovicích od odpoledne do pozdních nočních hodin. Námitky budou muset úředníci zapracovat do projektové dokumentace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Sportovní hale v Č. Budějovicích se konalo veřejné projednávání vlivu dostavby Temelína na životní prostředí

Ve Sportovní hale v Č. Budějovicích se konalo veřejné projednávání vlivu dostavby Temelína na životní prostředí | Zdroj: ČTK

K veřejnému projednávání o vlivu rozšíření jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí se v pátek dopoledne sjeli do sportovní haly v Českých Budějovicích zástupci 13 ekologických organizací z Česka, Rakouska, Německa, občané i zástupci vlády a společnosti ČEZ. Diskuse byla emočně vypjatá, ale i věcná.

Podle Karola Lesného ze Strany zelených ale od začátku vše směřovalo ke konfrontaci.

„Byli jsme potupně prohlíženi ve dveřích, jestli náhodou nejsme teroristé, abychom to nevyhodili do povětří. Takže jestli je toto bráno jako ukázka rovného přístupu k partnerům, kterými bychom v takovéto diskusi měli být, tak si myslím, že tady státní správa velice selhala,“ uvedl.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová zdůraznila, že i když chvílemi v diskusi převládaly emoce nad rozumem, je dobře, že k debatě došlo: „Je relevantní každá otázka. To znamená, i když my si můžeme technicky říkat: to se přece k Temelínu vůbec nevztahuje.“

Ovšem ne všechny výhrady byly technického rázu. Bývalý českobudějovický zastupitel za stranu zelených Svatomír Mlčoch nemá důvěru v to, že stát dostavbu zvládne.

„Vidíme různé korupční kauzy, Od Mostecké uhelné společnosti přes dvakrát předražený mezisklad pro uložení vyhořelého odpadu právě tady v Temelíně,“ uvedl.

Rozšíření elektrárny o dva bloky přijel obhajovat zvláštní vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. „Dokud budeme potřebovat elektřinu, budeme potřebovat elektrárny. Otázka je, jaké budeme stavět. Nám v ČR dává smysl stavět jaderné, alespoň zatím. Jsem přesvědčen, že rozšíření Temelína má smysl,“ uvedl.

Zastánci a odpůrci jádra diskutují o dopadech dostavby Temelína

Číst článek

Diskutujícím naopak vadilo, že Česká republika podle nich nedostatečně podporuje rozvoj alternativních zdrojů elektřiny.

Jak to bude nakonec s rozšířením Temelína, se veřejnost dozví, až budou otevřeny obálky s nabídkami uchazečů o dostavbu. Nabídky tří zájemců otevře ČEZ začátkem července. Dostavba atomové elektrárny by podle plánů společnosti ČEZ mohla začít v roce 2016 a předpokládaná cena se pohybuje od 200 do 300 miliard korun.

Filip Černý, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme