Energetici celý víkend odstraňovali následky čtvrtečních bouří

Celý víkend odstraňovali energetici ve středních Čechách, v Královehradeckém a Libereckém kraji škody po čtvrtečních ničivých bouřkách. Práci jim přitom značně komplikovaly prudké sobotní deště, které terén ještě víc rozmáčely. Technika měla problémy s odstraňováním stromů popadaných na dráty i zvedáním stožárů nízkého napětí. Většinu poruch se ale nergetikům podařilo opravit a situace se vrací do normálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky vichřice na Mladoboleslavsku | Foto: Jana Huzilová

V neděli večer byl odvolán kalamitní stav v severních Čechách. "V tuto chvíli jsou již na Děčínsku a Českolipsku odstraněny všechny poruchy, které souvisely s kalamitou a všichni odběratelé mají obnoveny dodávky elektrické energie. Na Liberecku a Jablonecku se podařilo prověřit zbylých tři sta hlášení o poruchách na nízkém napětí. Z celé oblasti zbývá odstranit jen několik lokálních poruch, které se týkají jednotlivých odběratelů. V pondělí by už měly mít dodávky všichni odběratelé," uvedl regionální mluvčí skupiny ČEZ Ota Schnepp.

Také na východě Čech se situace podle energetiků vrací do normálu. "Nejhorší je situace na východě Čech, ve středních i severních Čechách je to mnohem lepší. K nejpostiženějším oblastem patří Semilsko, kde evidujeme 5 poruch na vysokém napětí, 6 trafostanic bez elektrické energie a stovky poruch na nízkém napětí," uvedla v neděli večer regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Beránková.

Do terénu bylo podle ní nasazeno 500 energetiků a zaměstnanců externích firem. Na Semilsku situaci komplikovalo počasí a těžko dostupný terén. "Naše těžká technika se tam dostává velmi obtížně, v některých případech jsou stromy doslova zamotané do vodičů vysokého i nízkého napětí. Naši technici se jen velmi obtížně dostávají do rozmoklého terénu," přiblížila mluvčí.

Podle ní teď energetiky čeká hlavně sčítání škod. "Samozřejmě nás ale čekají i další opravy, protože v některých případech došlo k provizornímu zapojení energie," dodává mluvčí s tím, že na opravách se bude pracovat ještě několik týdnů.

Odstraňování škod po čtvrteční bouřce značně zkomplikovaly prudké sobotní deště, které navíc měly za následek také další výpadky proudu. Některé obce na Liberecku jako Druzcov, Zdislava nebo Žibřidice byly bez elekrtického proudu více než čtyřicet osm hodin.

Lidé přišli o všechno, co měli v ledničkách a mrazácích. Protože nefungovala čerpadla, byli několik dní i bez pitné vody. Problémy s tím měly zejména dětské letní tábory, kam bylo nutné vozit vodu v cisternách. Do táborů se dovážely i obědy, protože nefungovaly kuchyně.

Už v pátek nahlásili klienti pojišťovnám tisíce škod za celkem několik desítek milionů korun. Další nápor očekávají pojišťovny v pondělí, protože se další část poškozených vrátila z dovolené a přes víkend mapovala škody.

Kvůli bouřkám zemřeli 2 lidé

Čtvrteční prudké bouřky způsobily milionové škody a zavinily smrt dvou lidí. Vlna bleskových bouří lámala větve a stromy, strhávala střechy a ochromila železniční i silniční dopravu.

V Hrádku nad Nisou zemřela při bouřce starší žena, lidé ji našli v parku pod ulámanými větvemi. Až v pátek odpoledne vylovili potápěči z Vltavy u Županovic tělo pětadvacetiletého mladíka, pohřešovaného od čtvrtečního odpoledne. Jeho pramici potopila velká vlna.

Na Českolipsku zase padající strom těžce zranil chlapce. Leží v nemocnici s vážným poraněním hlavy. Na Královéhradecku se zranili tři lidé, včetně malého dítěte.

Sledujete kvůli nedávným povodním a bouřkám víc varování meteorologů? Hlasujte v naší anketě!

Přečtěte si také:
Na východě Čech odstraňují škody po čtvrteční bouři
Česko se vzpamatovává ze čtvrtečních bouří, při nichž zemřeli dva lidé
Bouře v Česku má druhou oběť, na Slapech utonul mladý muž
Energetici a železničáři likvidují následky bouřky

Ivana Bernáthová, Martin Pařízek, Katka Brezovská, Lenka Rafaelová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme