Energetici: Změna času úspory energie nepřináší

V noci na neděli se mění čas z letního na původní středoevropský. Ve tři hodiny ráno se vrátíme o hodinu zpět. Noc tedy bude delší a my si budeme moci plných 60 minut přispat. V českých zemích poprvé přišla změna času za první světové války, přesně v roce 1915. Některé důvody, které vedly k zavedení letního času, už ale podle odborníků pominuly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věžní hodiny | Foto: Jan Rosenauer

Letní čas se každoročně zavádí poslední březnovou neděli a ruší se poslední neděli v říjnu. "Letní čas používá většina evropských zemí, kromě Islandu, Běloruska, Grónska a nějakých ostrovů v Norsku. A vznikl z důvodu úspory energie," přiblížil astronom Štefánikovy hvězdárny Stanislav Podaný.

Úspory energií, které v minulosti vedly k zavedení letního času, už v současnosti tento krok nepřináší. Daleko větší vliv na spotřebu energií má počasí, shodují se odborníci.

"Po roce 1990 se začal charakter spotřeby během roku měnit - měnila se křivka spotřeby. Rozdíl mezi vysokými spotřebami v zimě a nižšími v létě se postupně snižoval. A toto snížení těchto rozdílů vede k tomu, že nelze pozorovat žádnou úsporu," uvedl mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Rozdíly ve spotřebě v létě a zimě jsou minimální zejména proto, že v létě oproti minulosti náklady na elektřinu rostou i kvůli stále rozšířenějšímu používání klimatizace.

Přechod na zimní čas má dopad i na jízdní řády, hlavně vlakové. Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský upozornil, že změna se dotkne 15 hlavně mezinárodních spojů.

"V tomto případě problémy s návaznosti spojů nejsou, protože vlastně tuto noc nám přebývá jedna hodina, takže vlaky navíc tuto jednu hodinu čekají. Cestující by měli počítat, že i když vlak ráno jede podle místního řádu, tak na cestě budou o hodinu déle," upozornil mluvčí.

Vyhovuje vám změna času? Hlasujte v naší anketě!

Pavla Dluhoschová, Katka Brezovská, Nikola Bojčev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme