Energetický nápoj byl téměř bez vitamínů, které měl obsahovat, upozornila potravinářská inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila v tržní síti dvě nevyhovující šarže energetického nápoje Black Horse energy drink, blue energy, v litrovém balení. Byl téměř bez deklarovaných vitamínů. V tiskové zprávě to v sobotu uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Energetický nápoj Black Horse energy drink, blue energy, v litrovém balení. | Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)

Slovenský výrobce Nealko Oravan na obalu nápoje podle inspekce mimo jiné uvedl, že průměrná výživová hodnota na 100 mililitrů nápoje je u vitamínu B2 0,54 miligramu a u vitamínu B6 dva miligramy. Laboratorní rozbor inspekce ale prokázal přítomnost těchto látek v koncentraci výrazně nižší.

Inspektoři prověřují prodejce burčáku. Kontrolují etikety nebo zemi původu

Číst článek

U vzorku nápoje označeného datem minimální trvanlivosti 18. srpna 2020 a šarží 18.08.20 B/L rozbor potvrdil přítomnost vitamínu B2 v množství méně než 0,1 miligramu na 100 mililitrů nápoje a vitamínu B6 v množství méně než 0,1 mg/100 ml, tedy pod hranicí zjistitelnosti. Vzorek inspektoři SZPI odebrali v provozovně společnosti Max Brands v Praze. Zjištěné množství nevyhovující šarže představovalo 3 294 litrů.

U vzorku nápoje označeného datem minimální trvanlivosti 28. ledna 2020 a šarží B/L 19:04 rozbor potvrdil přítomnost vitamínu B2 v množství 0,029 mg/100 ml a vitamínu B6 0,11/100 ml. Vzorek inspektoři odebrali v provozovně společnosti Van Cong Nguyen v Třeboni. V době kontroly byly v provozovně tři litry šarže dotyčného nápoje.

„Informace na obalu uváděla spotřebitele v omyl ohledně skutečné přítomnosti vitamínů B2 a B6, a inspekce proto zahájí s kontrolovanými osobami správní řízení o uložení pokuty,“ uvedl mluvčí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme