Bývalý radní Vlk nesouhlasí se svým odvoláním. Žaluje proto vládu a Energetický regulační úřad

Bývalý radní Energetického regulačního úřadu Vladimír Vlk žaluje kvůli svému odvolání vládu i úřad. Jeho a dalšího radního Vladimíra Outratu odvolal kabinet koncem července, skončil i tehdejší šéf rady Jan Pokorný, kterému skončil mandát. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček za ANO to odůvodnil tím, že všichni tři jednali v souladu se zájmy regulovaných subjektů, tedy nejednali v souladu se zájmy spotřebitelů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý radní Energetického regulačního úřadu Vladimír Vlk | Foto: Jakub Deml | Zdroj: ČTK

„Nic jsem neprovedl, mám čisté svědomí. Proto to chci dát k soudu,“ prohlásil v úterý odvolaný radní Energetického regulačního úřadu Vladimír Vlk.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se při oznamování zásadních změn ve vedení pětičlenné rady úřadu odvolával na informace bezpečnostních složek. „Nejednalo se o náhodný akt,“ uvedl tehdy ministr.

Havlíček: Tři členové Energetického regulačního úřadu jednali v zájmu firem, všichni v radě končí

Číst článek

Člena rady Energetického regulačního úřadu může vláda odvolat v případě hrubého nebo opakovaného méně závažného porušení jeho povinností.

„Rada Energetického regulačního úřadu skrze některé členy přestala plnit roli nezávislé instituce. Mojí úlohou není ovlivňovat nezávislý regulační úřad, ale musím zabránit tomu, aby nebyl nepřiměřeně ovlivňován trhem, což opakovaně nastalo. Na základě skutečností, které jsem představil členům vlády, bylo odvolání všech zmíněných členů rady schváleno jednohlasně,“ sdělil v úterý Havlíček.

Zatímco žaloba na vládu se podle Vlka týká samotného odvolání, žaloba na úřad je na formu rozvázání pracovního poměru. Podle informací ČTK se jedná o náhradu mzdy, kterou Vlk a Outrata po svém odvolání nedostali. „Pracovní vztah s panem Vladimírem Vlkem byl ukončen v souladu se zákonem,“ reagoval v úterý mluvčí regulačního úřadu Michal Kebort.

Změny v radě úřadu

Novými členy rady úřadu vláda jmenovala konzultanta poradenské společnosti EY Stanislava Trávníčka, který se stal jejím předsedou, bývalou místopředsedkyně úřadu Martinu Krčovou a dosavadního ředitele statistického odboru Energetického regulačního úřadu Petra Kusého.

Dalšími členy rady jsou Rostislav Krejcar a Ladislav Havel. Na konci července příštího roku skončí mandát Krejcarovi.

Soud znovu řeší kauzu Vitáskové, vypovídali bývalí místopředsedové Energetického regulačního úřadu

Číst článek

Podle některých médií byla rada Energetického regulačního úřadu dříve rozdělena na dvě skupiny, z nichž jednu tvořili Vlk, Outrata a Pokorný a druhou Krejcar a bývalý předseda rady Vratislav Košťál, který na konci loňského listopadu rezignoval.

Odůvodnil to tehdy vzájemnými spory členů rady. Košťál pro regulační úřad znovu pracuje, podle webu úřadu je členem rozkladové komise pro oblast ochrany spotřebitele.

Nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu přebrala vedení úřadu od začátku předloňského srpna. Nahradila tehdejší předsedkyni úřadu Alenu Vitáskovou, které vypršel šestiletý mandát.

Rada Energetického regulačního úřadu má mít do budoucna pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden z nich vždy bude jejím předsedou. Předseda může vést radu nejdéle tři roky. Plánem bylo, že se bude rada obměňovat postupně, v prvních letech zavedení rady tak nemají všichni členové mandát na celých pět let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme