Exšéf rady ERÚ Outrata se brání odvolání. Podal ústavní stížnost i správní žalobu

Bývalý předseda rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vladimír Outrata se brání usnesení vlády, která na konci července rozhodla, že ho ve funkci nahradí dosavadní člen rady Vratislav Košťál. Kvůli svému odvolání proto podal nejen ústavní stížnost, ale podle zjištění Radiožurnálu i správní žalobu. Outrata, který byl v čele úřadu rok, zůstal řadovým členem rady.

Praha (Aktualizováno: 14:24 10. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Košťál nahradil Vladimíra Outratu ve funkci předsedy ERÚ | Zdroj: Energetický regulační úřad

„Nejsem si vědoma toho, že by Ústavní soud něco podobného v minulosti řešil. Jako jediný spor spojený s personální otázkou se mi vybavuje rozhodování Ústavního soudu o odvolání Ivy Brožové z funkce předsedkyně Nejvyššího soudu,“ řekla serveru Lidovky.cz, který na ústavní stížnost upozornil, mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Vedle ústavní stížnosti podal Outrata i správní žalobu, jak zjistil Radiožurnál, a to u Městského soudu v Praze. Zjištění Radiožurnálu potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci. „Žaloba směřuje proti Úřadu vlády České republiky,“ dodala.

Outrata se zatím k žalobě ani ústavní stížnosti nevyjádřil, nebere telefon. Mluvčí ERÚ Michal Kebort Radiožurnálu pouze řekl, že jde o věc Outraty a úřad ji tak nebude komentovat.

Novým předsedou Energetického regulačního úřadu jmenovala vláda na tři roky Vratislava Košťála

Číst článek

Nová pětičlenná rada ERÚ přebrala vedení úřadu od začátku loňského srpna. Nahradila tehdejší předsedkyni úřadu Alenu Vitáskovou, které vypršel šestiletý mandát. Rada má mít do budoucna pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden z nich vždy bude jejím předsedou. Předseda může vést radu nejdéle tři roky. V prvních letech zavedení rady nemají všichni členové mandát na celých pět let, a to proto, aby se rada obměňovala postupně.

Média v posledních týdnech upozorňují na napětí, které se mezi dvěma tábory radních v úřadu stupňuje. Server iHned.cz v srpnu informoval o záměru Košťála odvolat člena rady Vladimíra Vlka. Vlk, Outrata a radní Jan Pokorný jsou podle webu spojenci. Druhou skupinu tvoří kromě Košťála radní Rostislav Krejcar.

Web Euro.cz poukázal na začátku srpna na dokument ministerstva průmyslu a obchodu, podle kterého byl Outrata odvolán z funkce předsedy rady kvůli tomu, že zatajil před dvěma členy rady ERÚ kritiku vlády k dokumentu nazvaného Zpráva o činnosti a hospodaření Energetického regulačního úřadu za rok 2017.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu dále disponuje informacemi, že ing. Vladimír Outrata nedovolil předložení materiálu členům Rady zpracovaného pracovníky Energetického regulačního úřadu. Jeho zařazení na jednání Rady bylo požadováno. Materiál mohl být předložen pouze po úpravách, tj. v nekompletní podobě,“ citovalo Euro materiál.

Právě na návrh ministerstva průmyslu a obchodu vláda jmenuje a odvolává členy rady. Outratu jmenoval loni kabinet členem rady na čtyři roky, Vlk byl jmenován na pět let, Krejcar na tři roky, Pokorný na dva roky a Košťál na rok. Na konci letošního července byl Košťál jmenován členem rady na dalších pět let, tři roky z toho má radu vést.

Jana Klímová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme