Energetikům se postupně daří obnovovat dodávky proudu

Po sněhové kalamitě z uplynulých dní bylo bez dodávek elektrického proudu v sobotu večer přibližně 7 tisíc zákazníků společnosti ČEZ. V neděli se čísla snížila, přesto zůstává bez energie ještě stovky domácností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhová kalamita v Zoo Liberec | Foto: ZOO Liberec

Sníh zkomplikoval dodávky proudu i ve východních Čechách. Bez proudu tam zůstává stále ještě řada domácností. Energetici pokračují v odstraňování poruch po sněhové kalamitě. V terénu jsou jak poruchové čety tak pracovníci externích firem. Podle regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárky Beránkové komplikuje opravy hlavně nepřístupný terén a počasí.

"Situace se už výrazně zlepšila. Na různých místech regionu jsou ale stále desítky domácností bez energie. Jedná se především o těžko přístupné lokality Semilsko, Sedmihorsko, Orlické hory, kde se energetici musejí doslova prořezávat k poruchám," uvedla pro Radiožurnál Beránková.

Kalamitní stav odvolán

Energetikům se podařilo obnovit dodávky i do většiny míst severní a střední Moravy. Dopoledne odvolali kalamitní stav v okresech Šumperk, Bruntál a Jeseník. V tuto chvíli pracují na ještě 12 poruchách na vysokém napětí a desítkách poruch na napětí nízkém.

Bez proudu zůstávají stovky odběratelů v okresech Vsetín a Frýdek Místek, kde kalamitní stav i nadále trvá. Jak upřesnila regionální mluvčí společnosti ČEZ Alice Lutišanová, pokud bude příznivé počasí, obnoví ČEZ dodávky elektřiny ještě v neděli.

"Díky velkému úsilí se energetikům podařilo obnovit energii u významného počtu odběrných míst v oblasti Frýdlantska. Daří se postupně zvládat všechny důležité opravy vysokého napětí. Aktuálně jsou bez elektřiny lidé v oblastech Bílá, Staré Hamry, pracujeme na dokončení oprav v obci Čeladná a Morávka," popsala Lutišanová.

Na Liberecku jsou už čtvrtý den bez proudu stovky domácností

Na Liberecku jsou po sněhové kalamitě bez elektrického proudu ještě stovky domácností. Poruchy na vysokém napětí severočeští energetici už opravili, zbývají ještě desítky poruch na nízkém napětí. Většinou je způsobil pád stromů do vedení.

I když se situace s padajícími stromy uklidnila, není vyloučené, že v horských úsecích ještě polomy budou. Hustě tam sněží a další stromy nemusí vydržet tíhu sněhu.

V Jablonci se z tohoto důvodu nesmí do parků, liberecká radnice pak nedoporučuje vstup do lesa v oblasti Lidových sadů , České chalupy a Kateřinek. Uzavřená je taky liberecká zoo,kde se dnes dokončují opravy poničeného areálu.

Obezřetní by měli být také běžkaři na Jizerské magistrále na trase Bedřichov-Jizerka- i tam hrozí pád stromů a větví. Pozor by se i měli taky na lesní techniku, která může kvůli likvidaci polomů křížit tratě.

Problémy se sněhem jsou i nadále hlášeny v Orlických horách. Silničáři tam stále pracují na odstraňování stromů ze silnic. Kvůli polomům jsou některé cesty neprůjezdné. Jak dodává dispečer Rokytnických cestářů Petr Slezák, v těchto lokalitách hrozí další pády stromů.

"Zůstává uzavřený úsek Skuhrov - Deštné, Bělá a Javorníce - Jahodov. Zprůjezdněn byl ale úsek Javorníce - Vlatiny. Z důvodu polomů je ve zmiňovaných úsecích stále velké nebezpečí pádu stromů. Opět sněží, ale průjezdné komunikace jsou dobře sjízdné," upřesnil Radiožurnálu Slezák.

ČRo 1 - Radiožurnál, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme