Na pomoc domácnostem a firmám vyhradí vláda 66 miliard korun. Zruší poplatek za obnovitelné zdroje

Na pomoc firmám a domácnostem s energiemi pro nadcházející topnou sezonu vyhradí vláda 66 miliard korun. Zavede úsporný tarif, jeho přesnou podobu představí až v dalších týdnech. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve středu pouze mluvil o možných slevách, mohou se ale ještě změnit.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

topení, ilustrační foto

Domácnosti, které elektřinou svítí, topí nebo vaří, mohou od státu dostat jednorázovou podporu až 11 000 korun (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda zruší pro firmy a domácnosti poplatek za obnovitelné zdroje. Opatření bude platit od října a po celý příští rok. Rozpočet to vyjde na 23 miliard, uvedl ve středu Síkela po jednání vlády.

Představená opatření Síkela označil jako válečný balíček. Na pomoc domácnostem má vláda vyhrazeno 27 miliard korun. Poplatek za obnovitelné zdroje uhradí od října a v příštím roce za domácnosti a firmy stát, ročně se na obnovitelné zdroje přispívá asi 45 miliard korun. Zhruba polovinu příspěvku na obnovitelné zdroj hradí stát, polovinu domácnosti a firmy.

Síkela uvedl, že domácnosti, které elektřinou svítí, topí nebo vaří, mohou od státu například dostat jednorázovou podporu až 11 000 korun. Obdobnou slevu dostanou domácnosti, které svítí elektřinou a topí plynem.

Výši slevy na cenu energií dostanete podle tarifu a bez žádosti, vysvětlil náměstek ministra průmyslu

Číst článek

Slevu dostane automaticky každá domácnost, nebude o ni muset žádat. Projeví se na jejím vyúčtování. Výše slevy bude definitivně stanovena nařízením, které musí posvětit vláda, uvedl Síkela.

Síkela potvrdil, že se úsporný tarif nebude vztahovat na víkendové nemovitosti, například chaty. Vláda nepočítá ani s podporou tarifů, které v sobě zahrnují dobíjení elektromobilů. Pro plynové kotelny v bytových domech nebo dálkové dodávky tepla z tepláren stát počítá s jinou podporou, konkrétní ale ministr nebyl.

Podle Hnutí Duha jsou obrysy úsporného tarifu nedostatečné. „Zaplatit seniorům či samoživitelkám 30 procent nákladů na energie, když účty mnohým vrostly násobně, nebude stačit. A naopak na peníze dosáhnou lidé, kteří je nepotřebují. Jedná se totiž o téměř plošnou podporu, vůči které se vláda zatím vymezovala. Řešení pomoc pro nejpotřebnější tedy bude nutné dále hledat a čas se krátí,“ uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Většina českých domácností zvládá vycházet s penězi. Nejhůře jsou na tom ale senioři, kteří žijí sami

Číst článek

Podniky z energeticky náročných odvětví dostanou další pomoc v podobě kompenzací nepřímých nákladů, kterou stát vyplatí nejen letos, ale také příští rok.

„Chci všechny ujistit, že naše vláda bere energetickou krizi velmi vážně a dělá vše pro zbavení se závislosti na Rusku,“ uvedl Síkela.

„Jsme v energetické válce, válce, kterou proti nám rozpoutal ruský diktátor Putin,“ řekl Síkela. Stát nyní podle něj plní plynové zásobníky nejrychleji minimálně od roku 2015.

Je v nich asi 2,2 miliardy metrů krychlových plynů, což odpovídá 66 procentům kapacity. Tato zásoba plynu by během topné sezony vydržela pravděpodobně do ledna, stát pracuje na opatřeních, aby měl zásoby na celou topnou sezonu.

Kompenzace pro nemocnice

Vláda ve středu dále schválila kompenzace pro nemocnice za nevyužité léky na covid-19, tzv. monoklonální protilátky. V dotačním titulu bude k dispozici podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) 336 miliard korun. Nemocnice zřizované kraji mají v nepoužitelných lécích desítky milionů korun, další peníze také státní nemocnice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme