Energie při setkání Havla s dalajlámou se nesčítala, ale násobila

K blízkým spolupracovníkům Václava Havla v posledních letech patřil režisér a dokumentarista Petr Jančárek. Ještě coby student byl v neoficiální Havlově ochrance v listopadu 1989. Pak se s ním několikrát setkal při natáčení nebo ve Společnosti Člověk v tísni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel na premiéře svého filmu Odcházení | Zdroj: ČTK

Od roku 2003 začal pravidelně natáčet prezidentovy videopozdravy a v roce 2009 mu Václav Havel nabídl možnost doprovázet ho s kamerou při jeho oficiálních a některých soukromých aktivitách. Jak řekl režisér Petr Jančárek Rádiu Česko, nejvíce bude vzpomínat na setkání s dalajlámou.

„To vždycky byly schůzky plné humoru, velmi uvolněné atmosféry, protože to byli dva mužové velmi specifického přístupu ke světu. Tam se to nesčítalo, ale násobilo. Bylo opravdu okouzlující a úžasné být ve společnosti těchto dvou pánů,“ říká Jančárek. Dalajlama se s Václavem Havlem setkal naposledy před týdnem v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na natáčení filmu Odcházení i schůzky s dalajlámou vzpomínal režisér Petr Jančárek

Jančárek vzpomíná i na natáčení filmu Odcházení: „Jeden z nejhezčích zážitků z natáčení Havlova filmu je z období jeho příprav, kdy pan prezident vyjel se štábem na obhlídku zámecké zdi a brány, u které se měly točit poslední scény z filmu. Skupina konala, co má konat, měřili, obhlíželi, říkali si, co kde bude, kde budou stát kamery, kdo odkud vyjde.“

„A v tu chvíli k tomu asi patnáctičlennému štábu se začala přibližovat skupina seniorů. Mezi nimi byla nějaká paní, která si to najednou namířila přímo k prezidentovi,“ pokračuje režisér. Všichni prý zpozorněli a měli obavy o Havlovu bezpečnost.

„Paní se velmi důstojně zastavila před panem prezidentem a pravila: Bratře Chrobáku, mohu tě pozdravit stiskem levé ruky? Byla to skautka, která zřejmě s panem prezidentem chodila do oddílu nebo do vedlejšího dívčího oddílu,“ vypráví Jančárek.

Režisérovi to připomnělo i jednu životní zkušenost: „Nejlepší věci sám nenatočíte, protože se musíte smát.“ Prezident zvyklý na časté setkávání s nejrůznějšími lidmi prý na komickou situaci reagoval „standardně“ – což v jeho případě znamenalo s úctou a pochopením.

Martina Mašková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme