Energie při setkání Havla s dalajlámou se nesčítala, ale násobila

K blízkým spolupracovníkům Václava Havla v posledních letech patřil režisér a dokumentarista Petr Jančárek. Ještě coby student byl v neoficiální Havlově ochrance v listopadu 1989. Pak se s ním několikrát setkal při natáčení nebo ve Společnosti Člověk v tísni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel na premiéře svého filmu Odcházení

Václav Havel na premiéře svého filmu Odcházení | Zdroj: ČTK

Od roku 2003 začal pravidelně natáčet prezidentovy videopozdravy a v roce 2009 mu Václav Havel nabídl možnost doprovázet ho s kamerou při jeho oficiálních a některých soukromých aktivitách. Jak řekl režisér Petr Jančárek Rádiu Česko, nejvíce bude vzpomínat na setkání s dalajlámou.

„To vždycky byly schůzky plné humoru, velmi uvolněné atmosféry, protože to byli dva mužové velmi specifického přístupu ke světu. Tam se to nesčítalo, ale násobilo. Bylo opravdu okouzlující a úžasné být ve společnosti těchto dvou pánů,“ říká Jančárek. Dalajlama se s Václavem Havlem setkal naposledy před týdnem v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na natáčení filmu Odcházení i schůzky s dalajlámou vzpomínal režisér Petr Jančárek

Jančárek vzpomíná i na natáčení filmu Odcházení: „Jeden z nejhezčích zážitků z natáčení Havlova filmu je z období jeho příprav, kdy pan prezident vyjel se štábem na obhlídku zámecké zdi a brány, u které se měly točit poslední scény z filmu. Skupina konala, co má konat, měřili, obhlíželi, říkali si, co kde bude, kde budou stát kamery, kdo odkud vyjde.“

„A v tu chvíli k tomu asi patnáctičlennému štábu se začala přibližovat skupina seniorů. Mezi nimi byla nějaká paní, která si to najednou namířila přímo k prezidentovi,“ pokračuje režisér. Všichni prý zpozorněli a měli obavy o Havlovu bezpečnost.

„Paní se velmi důstojně zastavila před panem prezidentem a pravila: Bratře Chrobáku, mohu tě pozdravit stiskem levé ruky? Byla to skautka, která zřejmě s panem prezidentem chodila do oddílu nebo do vedlejšího dívčího oddílu,“ vypráví Jančárek.

Režisérovi to připomnělo i jednu životní zkušenost: „Nejlepší věci sám nenatočíte, protože se musíte smát.“ Prezident zvyklý na časté setkávání s nejrůznějšími lidmi prý na komickou situaci reagoval „standardně“ – což v jeho případě znamenalo s úctou a pochopením.

Martina Mašková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme