Omilostněná firma ESB: základ příjmů z veřejných zakázek, klesající obraty i počty zaměstnanců

V posledním týdnu svého prezidentství udělil prezident Miloš Zeman ještě jednu, poslední milost. Tentokrát firmě Energie – stavební a báňská, a. s. Firma, ve které figuruje třeba i slavný hokejista Jaromír Jágr, byla odsouzená v kauze dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře u nádrže Klíčava. Firma se nemohla účastnit veřejných zakázek a veřejné soutěže. Server iROZHLAS.cz přináší její profil.

Profil Kladno/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost Energie - stavební a báňská dostala od Miloše Zemana milost. Může se tedy opět od poloviny března účastnit veřejných zakázek

Společnost Energie - stavební a báňská dostala od Miloše Zemana milost. Může se tedy opět od poloviny března účastnit veřejných zakázek | Zdroj: Profimedia

Je 7. května 2021 a soudce kladenského soudu Petr Sedlařík vynáší rozsudek nad někdejším šéfem Lánské obory Milošem Balákem a manažerem stavební firmy Energie – stavební a báňská (ESB) Liborem Tkadlecem. Společně měli zmanipulovat dvousetmilionový tendr na zpevnění vodní nádrže Klíčava u Lánské obory. Krajský soud v Praze v březnu 2022 tento rozsudek potvrdil.

Zeman udělil milost firmě Energie stavební a báňská. Ta o ni nežádala, ale ‚z řady důvodů si jí cení‘

Číst článek

Baláka, který byl odsouzen k tříletému trestu, pokutě 1,8 milionu korun a čtyřletému zákazu činnosti, exprezident Miloš Zeman omilostnil týden po vynesení verdiktu. Firma ESB, které soud vyměřil trest 5,4 milionu korun a tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách, si na milost musela počkat celý rok.

ESB pokládala od začátku trest za nespravedlivý, i proto podávala dovolání k Nejvyššímu soudu, o kterém Senát ještě nerozhodl. „I přes udělení prezidentské milosti pak ESB hodlá i touto cestou nadále pokračovat v očištění svého jména a reputace,“ uvedl mluvčí firmy Karel Samec s tím, že ESB o milost sice nežádala, přesto si ji cenní.

Že vedení firmy milost oceňuje, je vzhledem k povaze podnikání očekávatelné. Jak už totiž v rozsudku upozornil kladenský soudce Petr Sedlařík, který nad společností vynesl v roce 2021 verdikt, příjmy společnosti pocházejí zejména z veřejných zakázek.

„ESB přitom peníze pocházející z veřejného prostoru má za základ svých příjmů, o což více je nynější příklad odstrašující. Za těchto okolností je ovšem uložení trestu zákazu plnění veřejných zakázek nebo účasti na veřejné soutěži zcela nevyhnutelné. Výměra trestu se pohybuje i v tomto případě u dolní hranice zákonné trestní sazby,“ napsal soudce v rozsudku.

Privatizovaný podnik

Společnost Energie – stavební a báňská (ESB) vznikla v roce 1992 privatizací původně státního podniku Výstavba kamenouhelných dolů, který vznikl v roce 1958 a zabýval se především „důlně stavebními pracemi“. Firma se podílela třeba na výstavbě pražského metra či výstavbě kolektorů, tunelů, šachet, horkovodů a plynovodů.

Kauzou Lány se bude zabývat Nejvyšší soud. Dovolání podala energetická společnost a její manažer Tkadlec

Číst článek

Tuto činnost vykonává dodnes. Po privatizaci v roce 1992 se začala významněji angažovat třeba i na stavebním trhu.

Podnik, včetně dceřiných firem Eurogas a Energie – nemovitosti, vlastní z poloviny podnikatel Zdeněk Osner. Druhá polovina pak podle evidence skutečných majitelů je stále napsaná na Jaromíra Jágra staršího, který na podzim 2022 zemřel. Tento podíl bude patrně předmětem dědického řízení.

Už před dvěma lety Jágra staršího ve vedení firmy nahradil jeho syn a slavný hokejista Jaromír Jágr, který zastává funkci místopředsedy představenstva. Předsedou stále zůstává Zdeněk Osner. V představenstvu firmy pak působí i sportovcova starší sestra Jitka Jágrová.

Podnik v současnosti zažívá hubenější léta. Z původních ročních obratů okolo 1,5 miliardy korun na přelomu milénia je podle poslední zveřejněné účetní závěrky z roku 2021 obrat 367 milionů korun.

Stejně tak výrazně klesá i počet zaměstnanců firmy. V roce 2001 v ní ještě pracovalo více než tisíc lidí. O dvacet let později má firma 216 pracovníků.

Zakázky?

Po vynesení rozsudku se nemohla firma účastnit veřejných zakázek, pravomocný rozsudek padl v březnu 2022. Před koncem roku 2021 ji ale stihla ještě vybrat polostátní firma ČEZ, společně se společností Elte, pro zakázku na výstavbu horkovodu z Temelína do Českých Budějovic.

Podle vyjádření mluvčího ČEZ Ladislava Kříže pro Aktuálně.cz podala dvojice firem nejlepší nabídku. Na dotaz ohledně účasti odsouzené firmy na tendru už mluvčí serveru neodpověděl. „Nejsou nám známy žádné okolnosti, které by měly bránit vybranému sdružení v dokončení stavby,“ dodal pro server. A stejně se vyjádřil i šéf společnosti Elte s tím, že obě firmy se na stavbě podílejí stejným dílem.

V posledním roce se nejčastěji podílela firma ESB podle registru smluv na velkém množství menších zakázek pro Dopravní podnik hlavního města Prahy, třeba i na stavbě depa v Hostivaři. A také na zakázkách přímo pro město Praha. Spolupracovala ale i se státním podnikem Mero a ještě dříve i s podnikem Diamo.

Vazby Hradu na ESB

Jak už dříve informoval server Aktuálně.cz, firma ESB má blízké vazby na bývalého správce Lánské obory Miloše Baláka, se kterým stanula firma s manažerem Tkadlecem před soudem.

‚Skvrna na spolupráci.‘ Zeman zkritizoval nízké čínské investice v Česku

Číst článek

Balák totiž podle soudu zakázku pro ESB zmanipuloval. Jak navíc měl policii přiznat, měl spolupracovat s firmou už dříve při práci v soukromém sektoru. Firma také sponzorovala Balákem vedený ženský basketbalový klub ve Strakonicích v období, kdy se souzená zakázka soutěžila, měla právě ESB poslat strakonickým basketbalistkám na darech více než 300 tisíc korun, informoval server.

Současný místopředseda představenstva Jaromír Jágr v trestních kauzách společnosti nefiguruje. Přesto i on má své vazby na bývalé osazenstvo Hradu.

Jágr byl totiž součástí prezidentovy delegace do Číny v roce 2019. Z této návštěvy také pochází společná fotka hokejisty s bývalým kancléřem Vratislavem Mynářem. Jágr tehdy v rozhovoru pro Deník N odmítl, že by měl s vedoucím prezidentské kanceláře bližší vztah. „Stejně jako znám Mynáře, znám i další miliardy lidí na světě,“ řekl k fotce Jágr.

A doplnil, že vykládat si fotku jako podporu kancléři je pouhá domněnka. „To jsou domněnky lidí. Potom bych někam jel a všichni lidi na světě by mohli napsat seznam, s kým se můžu fotit a s kým se fotit nemůžu, s kým můžu jet a s kým jet nemůžu, abych všechny uspokojil. Ale tohle na tomto světě nejde,“ dodal.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme