Engel lékaře o solidaritu zřejmě nepožádá, tvrdí šéf ČLK

Lékařské odbory považují v tuto chvíli za nejdůležitější ukončit krizi ve zdravotnictví. Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel proto své kolegy o solidaritu zřejmě žádat nebude. Řekl to prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Engel | Zdroj: ČTK

Vinohradská nemocnice Martina Engela nechce vzít zpět a lékaři ho původně chtěli podpořit a nestahovat své výpovědi. Teď jde podle Kubka o další vstřícný krok:

„Lékařský odborový klub upřednostnil zájmy pacientů nad zájmy lékařů, když uzavřel dohodu, která je částečným naplněním jeho požadavků, ale obrovským ústupkem ze strany lékařů.“

„Stejně tak pan doktor Engel s největší pravděpodobností upřednostní zájem lékařů nad zájmem svým, a žádné solidarity se dožadovat nebude,“ uvedl v televizi Prima šéf České lékařské komory.

Části protestujících lékařů se ale snaha Vinohradské nemocnice zabránit Martinu Engelovi v návratu do práce nelíbí. Stahování výpovědí tak pozastavili například v Hradci Králové, Krnově nebo na Vysočině.

Většina lékařů vyčkává

V hradecké fakultní nemocnici podala výpověď zhruba třetina lékařů. Desítka z nich svůj odchod z nemocnice už odvolala; ostatní s tím počkají až do středy. Podle šéfa místních odborářů Davida Doležala se obávají zablokování memoranda mezi ministrem zdravotnictví a Lékařským odborovým klubem ze strany části ODS.

„My v tuhletu chvíli nemáme důvod vládě nevěřit, protože premiér se vyjádřil, že memorandum podpoří. Ale stoprocentní jistotu nemáme a tohle je pro nás nějaká pojistka. Protože stažením výpovědí bychom se zbavili jakékoliv možnosti na podobný podraz reagovat,“ vysvětlil šéf hradeckých odborářů David Doležal.

Člen předsednictva Lékařského odborového klubu Miloš Voleman dnes potvrdil, že lékaři memorandum uzavřené s ministrem Hegerem dodrží. Velká většina doktorů podle něj své výpovědi stáhne až v okamžiku, kdy dohodu odsouhlasí vláda.

„Pokud memorandum projde vládou, tak ze strany Lékařského odborového klubu nebude sebemenší důvod to memorandum nějakým způsobem shazovat se stolu,“ prohlásil Voleman v České televizi. Memorandum je podle něj nadřazené doložce o solidaritě.

Kalousek: Bylo by to nedodržení dohody

Ministr financí Miroslav Kalousek je ale toho názoru, že kdyby lékaři nestahovali své výpovědi, bylo by to nedodržení dohody. Myslí si, že by pak vláda ve středu nemohla o memorandu jednat.

„Já se domnívám, že vláda to může odhlasovat a uvést ty platové mechanismy v účinek teprve tehdy, když Lékařský odborový klub tu dohodu dodrží. Tak to také bylo podepsáno,“ zdůraznil v České televizi Kalousek.

Jakub Šídlo, Marika Táborská, Jiřina Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme