Engel projedná s Hegrem plnění memoranda, které ukončilo akci Děkujeme, odcházíme

Před čtvrt rokem ukončili odboráři protestní akci Děkujeme, odcházíme. S ministerstvem zdravotnictví lékaři podepsali memorandum, podle kterého měli od 1. března dostat přidáno. Ne ve všech nemocnicích se ale doktoři vyšších platů skutečně dočkali. Podle odborářů je takových zdravotnických zařízení kolem patnácti. O situaci bude jednat šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel s ministrem zdravotnictví Leošem Hegrem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Engel | Zdroj: ČTK

Odchodem z nemocnic k letošnímu 1. březnu pohrozilo na 3800 lékařů. Po podpisu memoranda většina z nich stáhla výpovědi a vrátila se do práce. Většina nemocnic závazek splnila, podle odborářů ale ve zhruba 15 zdravotnických zařízeních lékaři zatím přidáno nedostali. Nemocnice totiž čekaly na platby od pojišťoven, které mají vyšší mzdy pokrýt.

„Úvodní problém v tom, že to nebude kryté k 5. dubnu asi bylo celkem jasné a vážím si všech ředitelů, kteří k tomu přistoupili tak, že to z nějakých svých rezerv zaplatili s tím, že to během pár dní dostanou. Ale další prodlevy a komplikovanost v tom, že vlastně každé zdravotní zařízení vůči deseti pojišťovnám své nároky musí vykazovat úplně jiným způsobem, jsou všechno věci, které jsou z mého pohledu zbytečné a komplikují situaci,“ přiblížil předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Klub podle něj nyní ohlídá, aby lékaři dostali přidáno i ve zbývajících nemocnicích. Engel bude o problému dnes jednat s ministrem zdravotnictví Leošem Hegrem. Ten uvedl, že věří, že všichni lékaři slíbené peníze, co nejdřív dostanou.

„Lékaři dostali platy prakticky ve všech nemocnicích. Objevily se ojedinělé nemocnice, které ještě nestihly proplatit vše co měly, ale slíbily nám, že všechny platy, které jsou na nárokové, lékařům dorovnají,“ uvedl ministr.

Martina Spěváčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme