Pod hranicí epidemie. S jarními prázdninami klesl počet pacientů s chřipkou

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie. Lékaři jich nahlásili 1452 na 100 tisíc obyvatel, což je o 13,8 procenta méně než týden předtím. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. Od začátku sezóny do minulého týdne skončilo podle Státního zdravotního ústavu s chřipkou 284 lidí v nemocnici na jednotkách intenzivní péče a 60 lidí nemoci podlehlo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie | Foto: Mojpe/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Plošná chřipková epidemie byla vyhlášena na začátku února po překročení hranice 1500 nových nemocných na 100 tisíc obyvatel. Minulý týden nových pacientů poprvé od začátku roku ubylo, a to na 1684. O týden dříve jich bylo 1757.

Nemocnost se podle lékařů snižuje mimo jiné v souvislosti s jarními prázdninami. Po jejich skončení s návratem dětí do školních kolektivů a dospělých do zaměstnání počet onemocnění každoročně dočasně opět mírně narůstá.

Chřipková epidemie

Letos chřipce podlehlo 60 pacientů, za sedmý kalendářní týden se počet zhruba zdvojnásobil. Do nemocnic jich podle Národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu muselo 284 s vážných průběhem nemoci na jednotky intenzivní péče. Minulou sezonu podle statistik zemřelo kvůli chřipce zhruba 260 lidí.

Chřipka si na jihu Čech a Moravy vyžádala sedm obětí. V některých nemocnicích je zákaz návštěv

Číst článek

Každoročně dávají lékaři do souvislosti s chřipkou zhruba 1500 až dva tisíce úmrtí. „Doporučujeme občanům pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce,“ uvedla Hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová. Pokud už člověk nemocný je, má se podle ní chovat zodpovědně a chřipku vyležet doma.

Kvůli epidemii chřipky uzavřela část nemocnic v Česku pro návštěvy lůžková oddělení, zejména plicní nebo léčebny dlouhodobě nemocných. Právě chroničtí pacienti a senioři jsou komplikacemi chřipky podle lékařů nejvíc ohroženi.

Celoplošná epidemie propukla i v dalších evropských státech, i tam má ale nyní spíš sestupný trend. Nadále ji hlásí Německo a Rakousko, Polsko již přešlo k regionálnímu výskytu a Slovensko ji registruje v menších lokalitách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme