Epidemie chřipky propuká na různých místech republiky

Chřipková epidemie v Česku naplno zasáhla děti, u dospělých byla zaznamenána jen zvýšená nemocnost. V řadě regionů jsou chřipkové prázdniny a omezeny návštěvy v nemocnicích. Zatím se jedná jen o místní epidemie v Ústeckém kraji, ve východních Čechách, na Karlovarsku a na Budějovicku. O počátku epidemie lze hovořit už i v Praze a první ohniska se objevila i na Moravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Semilští hygienici vyhlásili na celém okrese mimořádné chřipkové prázdniny. Nemocnost zde podle epidemiologů stoupla o 350 procent. Od pondělí budou uzavřeny všechny základní a střední školy a všechna odborná učiliště. Zároveň platí zákaz návštěv ve všech nemocnicích, v léčebně pro dlouhodobě nemocné v Lomnici nad Popelkou a ve specializovaném pracovišti plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou.

O 40 procent stoupl od minulého týdne počet onemocnění chřipkou na Svitavsku. Žádná opatření tu ale zatím nebyla přijata. V sousedním Ústeckoorlicku je kvůli nemocnosti uzavřeno několik škol a zákaz návštěv platí v nemocnici v Hořicích. V chrudimské nemocnici se o tomto opatření už uvažuje také.

Chřipkové prázdniny vyhlásili už také hygienici ve všech středních a základních školách v Plzni. V některých z nich chyběla až polovina dětí. Zákaz návštěv v nemocnicích vyhlášen zatím nebyl, ale dnes o tom budou hygienici jednat. Na Karlovarsku a na Klatovsku už takové nařízení platí. Chřipkové prázdniny jsou však prakticky ve všech okresech západních Čech.

Lokální chřipková epidemie vypukla v okrese Frýdek-Místek. Celková nemocnost tam přesahuje 5 tisíc nemocných na 1OO tisíc obyvatel. Postižena je především oblast Jablunecka a Třinecka. Tam bylo také uzavřeno 12 škol. Podle epidemiologů se sem choroba rozšířila přes hranice. V jiných oblastech okresu je totiž nemocnost poměrně nízká.

V Olomouci byl vyhlášen zákaz návštěv v tamní fakultní nemocnici, k podobnému opatření sáhli i hygienici ve Šternberku a stejný postup doporučují i dalším nemocnicím. Počet chřipkových onemocnění rychle roste ve všech okresech střední Moravy. Kromě Olomoucka se o epidemii mluví také na Jesenicku. O více než třetinu vzrostl počet nemocných za poslední dny také v okrese Přerov, kde jsou těsně pod hranicí pro vyhlášení epidemie. Onemocněly především děti od šesti do čtrnácti let a také personál škol. Přesto tu ještě nebyly vyhlášeny chřipkové prázdniny, i když o nich mnozí ředitelé uvažují také. Kromě chřipek trápí obyvatele střední Moravy také angíny.

V okrese Karviná stoupla nemocnost o 50 % oproti minulému týdnu. Stůňou především školní a předškolní děti. I zde zřejmě propuká chřipková epidemie a hygienici proto doporučují občanům, aby omezili návštěvy v nemocnicích, domovech důchodců a v léčebnách dlouhodobě nemocných pacientů.

Zvýšený počet chřipkových onemocnění byl zaznamenán také v hlavním městě a to zvláště u dětí školního a předškolního věku. Pražský hygienik Vladimír Polanecký si ale myslí, že není důvod k uzavírání škol. Podle něj totiž nemá toto opatření žádný význam. Pokud jsou děti dopoledne doma neučí, ale odpoledne se stejně sejdou v družinách nebo v poledne v jídelnách, podmínky pro šíření choroby se prázdninami neomezí.

Vlna chřipkových onemocnění už také naplno zasáhla okres Litoměřice. Počet hlášených případů během týdne vzrostl o více než šedesát procent a přesáhl hranici tří tisíc pěti set. Nejvíce nemocných je mezi malými dětmi a školáky. Zákaz návštěv byl vyhlášen v litoměřické a podřipské nemocnici a také v zařízeních sociální péče. V Libochovicích mají už děti dvoutýdenní chřipkové prázdniny, v litoměřickém gymnáziu budou vyhlášeny od pondělka. I další školy v okrese budou zatím postupovat individuálně.

Za uplynulý týden se zvýšil počet chřipkových onemocnění také na jihu Čech. Podle hygieniků je ale kraj jako celek pod hranicí epidemie - výskyt chřipky zatím nedosahuje dvou tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel. Tuto hranici dosud překročily pouze okres České Budějovice a Českokrumlovsko. Situace v ostatních okresech charakterizují hygienici jako zvýšený výskyt chřipkových onemocnění. Výjimkou je pouze Prachaticko. V některých školách na Písecku byly vyhlášeny chřipkové prázdniny.

Markéta Kaclová, Ivan Sekanina, Helena Šulcová, Petr Tomíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme