Epidemie chřipky propuká na různých místech republiky

Chřipková epidemie v Česku naplno zasáhla děti, u dospělých byla zaznamenána jen zvýšená nemocnost. V řadě regionů jsou chřipkové prázdniny a omezeny návštěvy v nemocnicích. Zatím se jedná jen o místní epidemie v Ústeckém kraji, ve východních Čechách, na Karlovarsku a na Budějovicku. O počátku epidemie lze hovořit už i v Praze a první ohniska se objevila i na Moravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Semilští hygienici vyhlásili na celém okrese mimořádné chřipkové prázdniny. Nemocnost zde podle epidemiologů stoupla o 350 procent. Od pondělí budou uzavřeny všechny základní a střední školy a všechna odborná učiliště. Zároveň platí zákaz návštěv ve všech nemocnicích, v léčebně pro dlouhodobě nemocné v Lomnici nad Popelkou a ve specializovaném pracovišti plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou.

O 40 procent stoupl od minulého týdne počet onemocnění chřipkou na Svitavsku. Žádná opatření tu ale zatím nebyla přijata. V sousedním Ústeckoorlicku je kvůli nemocnosti uzavřeno několik škol a zákaz návštěv platí v nemocnici v Hořicích. V chrudimské nemocnici se o tomto opatření už uvažuje také.

Chřipkové prázdniny vyhlásili už také hygienici ve všech středních a základních školách v Plzni. V některých z nich chyběla až polovina dětí. Zákaz návštěv v nemocnicích vyhlášen zatím nebyl, ale dnes o tom budou hygienici jednat. Na Karlovarsku a na Klatovsku už takové nařízení platí. Chřipkové prázdniny jsou však prakticky ve všech okresech západních Čech.

Lokální chřipková epidemie vypukla v okrese Frýdek-Místek. Celková nemocnost tam přesahuje 5 tisíc nemocných na 1OO tisíc obyvatel. Postižena je především oblast Jablunecka a Třinecka. Tam bylo také uzavřeno 12 škol. Podle epidemiologů se sem choroba rozšířila přes hranice. V jiných oblastech okresu je totiž nemocnost poměrně nízká.

V Olomouci byl vyhlášen zákaz návštěv v tamní fakultní nemocnici, k podobnému opatření sáhli i hygienici ve Šternberku a stejný postup doporučují i dalším nemocnicím. Počet chřipkových onemocnění rychle roste ve všech okresech střední Moravy. Kromě Olomoucka se o epidemii mluví také na Jesenicku. O více než třetinu vzrostl počet nemocných za poslední dny také v okrese Přerov, kde jsou těsně pod hranicí pro vyhlášení epidemie. Onemocněly především děti od šesti do čtrnácti let a také personál škol. Přesto tu ještě nebyly vyhlášeny chřipkové prázdniny, i když o nich mnozí ředitelé uvažují také. Kromě chřipek trápí obyvatele střední Moravy také angíny.

V okrese Karviná stoupla nemocnost o 50 % oproti minulému týdnu. Stůňou především školní a předškolní děti. I zde zřejmě propuká chřipková epidemie a hygienici proto doporučují občanům, aby omezili návštěvy v nemocnicích, domovech důchodců a v léčebnách dlouhodobě nemocných pacientů.

Zvýšený počet chřipkových onemocnění byl zaznamenán také v hlavním městě a to zvláště u dětí školního a předškolního věku. Pražský hygienik Vladimír Polanecký si ale myslí, že není důvod k uzavírání škol. Podle něj totiž nemá toto opatření žádný význam. Pokud jsou děti dopoledne doma neučí, ale odpoledne se stejně sejdou v družinách nebo v poledne v jídelnách, podmínky pro šíření choroby se prázdninami neomezí.

Vlna chřipkových onemocnění už také naplno zasáhla okres Litoměřice. Počet hlášených případů během týdne vzrostl o více než šedesát procent a přesáhl hranici tří tisíc pěti set. Nejvíce nemocných je mezi malými dětmi a školáky. Zákaz návštěv byl vyhlášen v litoměřické a podřipské nemocnici a také v zařízeních sociální péče. V Libochovicích mají už děti dvoutýdenní chřipkové prázdniny, v litoměřickém gymnáziu budou vyhlášeny od pondělka. I další školy v okrese budou zatím postupovat individuálně.

Za uplynulý týden se zvýšil počet chřipkových onemocnění také na jihu Čech. Podle hygieniků je ale kraj jako celek pod hranicí epidemie - výskyt chřipky zatím nedosahuje dvou tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel. Tuto hranici dosud překročily pouze okres České Budějovice a Českokrumlovsko. Situace v ostatních okresech charakterizují hygienici jako zvýšený výskyt chřipkových onemocnění. Výjimkou je pouze Prachaticko. V některých školách na Písecku byly vyhlášeny chřipkové prázdniny.

Markéta Kaclová, Ivan Sekanina, Helena Šulcová, Petr Tomíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme