Epidemie chřipky skoro v celé republice

Chřipková epidemie zasáhla v tomto týdnu téměř celou republiku a počet nemocných stále roste. Pouze v Praze, na Karlovarsku a Zlínsku hygienici příchod epidemie očekávají až v dalších týdnech. Nakažených přibylo nejvíc mezi lidmi od 25 do 59 let. Řada nemocnic a domovů důchodců už zakázala návštěvy a děti v některých školách budou mít chřipkové prázdniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chřipka | Foto: HZP

Epidemie trvá už druhý týden. Nejvíce nemocných je v Plzeňském, Libereckém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Celoplošnou epidemii chřipky hlásí Středočeský kraj. Jak Radiožurnálu řekla vedoucí protiepidemiologického odboru Krajské hygienické stanice Hana Šmejkalová, "nemocnost se pohybuje od 2000 do 3800 onemocnění na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší nemocnost je v okresech Benešov, Mladá Boleslav a Příbram. V osmi okresech byl doporučen vydat zákaz návštěv v některých vybraných zdravotnických zařízeních."

Chřipka ovlivňuje i život na Teplicku. V tamní nemocnici kvůli tomu úplně zakázali návštěvy. Omezení návštěv platí také v nemocnicích v Duchcově a v Bílině. V bílinské nemocnici už zavřeli stejně jako v Teplicích všechna oddělení. V Duchcově zatím návštěvy nesmí jen k pacientům na ošetřovatelských lůžkách a na JIP. To se ale během dne ještě může změnit, pokud se potvrdí, že chřipková epidemie dál narůstá. Jak říká ředitel Krajské hygienické stanice Josef Trmal, nemocných zatím přibývalo. "V tom minulém týdnu byl vysoký nárůst respiračních onemocnění, velmi vysoký byl i v okrese Teplice, kde počet nemocných překročil epidemický práh."

Kvůli epidemii platí kromě České Lípy zákaz návštěv v domovech důchodců a ve všech devíti nemocnicích Libereckého kraje. Virózy a chřipka by totiž mohly oslabeným pacientům i seniorům způsobit vážné zdravotní komplikace a dokonce i smrt.

Naopak v Praze, na Karlovarsku a Zlínsku hygienici ještě epidemii očekávají. Podle Marie Otavové z Národní referenční laboratoře tam dorazí v dalších týdnech. "V krajích, kde zatím nemocnost nepřekročila epidemický práh, očekáváme, že i v dalších týdnech nadále poroste, takže i je zachvátí epidemie. Je to úplně přirozený vývoj, který nastává postupně po jednotlivých krajích."

Na Zlínsku počet nemocných chřipkou poklesl o deset procent. Důvodem jsou tamní jarní prázdniny. Potvrdila to krajská epidemioložka Ludmila Brachtlová. "Došlo v našem kraji k poklesu hlášené nemocnosti o 10 procent, takže je celková hlášená nemocnost 1790 na 100 tisíc obyvatel. Určitě to sovisí s jarními prázdninami. Dá se předpokládat že příští týden dojde i v našem kraji k výraznému vzestupu, protože v celé republice je situace podstatně horší než u nás."

Epidemie může ustoupit až v polovině března. "Někdy trvá epidemie 6 týdnů a zatím to je minulý týden a tento týden. Takže si myslím, že ještě další týdny budeme stonat chřipkou," předpokládá Marie Otavová z Národní referenční laboratoře.

A jak se můžeme nemoci vyhnout? "Zase se vyhýbat lidem, kteří chrchlají, prskají v MHD, nebo tam, kde se scházejí hromadně v divadlech, koncertních síních. Asi bych tyto aktivity momentálně omezila."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Kateřina Jedličková, Tomáš Šácha, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme