Epidemie chřipky svého vrcholu teprve dosáhne

Českem postupuje chřipková epidemie. hygienici předpokládají, že její vrchol teprve přijme. Nejhorší situace je v současné době na v Moravskoslezském kraji, ale zároveň stoupá i počet onemocnění v Čechách. Například v Plzeňském kraji ulehlo minulý týden s chřipkou 2 tisíce lidí ze statisíc obyvatel regionu. Středočeský kraj hygienici mezi oblasti s epidemií nezařadili, ale je výskyt nemoci častější. Epidemie je vyhlášená jen na Rakovnicku. Naopak na Ústecku platí v šesti ze sedmi okresů kraje. Celkem za minulý týden v Česku onemocnělo v průměru 2 a půl tisíce lidí ze 100 tisíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ordinace

ordinace | Foto: Eva Kačánová

Kvůli chřipkové epidemii platí v Plzni zákaz návštěv v nemocnicích. Nemocných tam přibylo téměř 50 procent. Ze 100.000 lidí je teď nakaženo už více než 2200. Administrátor Fakultní nemocnice v Plzni Jiří Sluka k situaci dodává, že zákaz se týká všech areálů Bor, Lochotína, Slovan i Pavilonu. "Zákaz platí ode dneška až do odvolání. O odvolání rozhodne opět krajská hygienická stanice a budeme všechny včas informovat."

Chřipková epidemie řádí na mnoha místech Olomouckého kraje. Jak prozradila epidemioložka Libuše Marešová, nemocné jsou hlavně děti. "Tak nejhůře je na tom věková kategorie 0-5 letých a 6-14letých, čili děti předškolního a školního věku." Na Přerovsku zasáhla chřipková epidemie nejvíce lidí. Lékařka Zdenka Sekyrová z přerovské hygieny věří, že situace by se mohla zlepšit také díky nadcházejícím jarním prázdninám. "Myslím si, že jarní prázdniny jsou přerušením procesu šíření jarní nákazy, ale to je trošičku ještě předběžné."

Počet onemocnění chřipkou zřejmě v těchto dnech dosahuje vrcholu v Jihomoravském kraji. Hygienici už registrují přes 3 a půl tisíce nemocných na 100 tisíc obyvatel. Doporučili proto zákaz návštěv v nemocnicích a lůžkových sociálních zařízeních. Vlastislava Jurčová z Krajské hygienické stanice v Brně připomíná, co má člověk dělat, pokud se nakazí: "Pokud máme zvýšenou teplotu nebo takové ty příznaky, které by mohly souviset s chřipkou, třesavka, zchvácenost, bolesti ve svalech, nepokoušíme se nikdy takové onemocnění přecházet, nevstupujeme do svého školního nebo pracovního kolektivu, ale vyhledáme lékaře a ten pak už rozhodne, jak bude dál postupovat, jestli zůstaneme na lůžku, což asi rozhodně, nebo jestli nás na několik dní izoluje z kolektivu ostatních zdravých jedinců."

O povinném a bezplatném očkování proti chřipce zatím ministrerstvo zdravotnictví neuvažuje. Podle Marie Součkové by plošná vakcinace epidemii nemusela zabránit. "Nikdy nevíte, jaký kmen nebo jaký virus chřipky se momentálně vyskytne a jestli očkování, které uděláte zrovna bdue spotihovat tento kmen a neobjeví se jiný."

Markéta Kaclová, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme