Epidemie koronaviru poprvé od konce července zrychlila. V Česku přibylo za týden 13 007 nakažených

Epidemie koronaviru v Česku v uplynulém týdnu poprvé od konce července zrychlila. Za posledních sedm dní odhalily laboratoře 13 007 případů nákazy, zhruba o 300 více než o týden dříve. Testuje se přitom o něco méně. Počet hospitalizovaných naopak od minulého týdne klesl o více než 200 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koronavirus

Epidemie koronaviru v Česku v uplynulém týdnu poprvé od konce července zrychlila (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Denní nárůsty nově nakažených v mezitýdenním srovnání od konce července až do víkendu pravidelně klesaly. V sobotu, v úterý a ve středu ale zaznamenaly laboratoře nárůst. Ve čtvrtek pak přibylo 1900 potvrzených případů, což byl sice pokles, ale pouze o 32 nakažených.

Vakcína proti covidu před nástupem do školy? ‚Dětskou populaci bych teď neočkoval,‘ míní Prymula

Číst článek

Zájem o testy nepatrně klesl. Za uplynulých sedm dní jich laboratoře provedly zhruba 49 000, o tisíc méně než o týden dříve. Vyšší byla většinou jejich pozitivita. U preventivních testů činí sedmidenní průměr 8,22 procenta, před týdnem to bylo 8,03 procenta.

V případě nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky nemoci, vzrostl průměrný podíl pozitivních vzorků o procentní bod na 32,5 procenta.

U epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, je průměrná pozitivita bezmála 20 procent, to je o 1,5 procentního bodu více než minulý týden.

Na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 122 nakažených. Takzvané incidenční číslo se od minulého týdne zvýšilo pouze nepatrně o tři. Nejvyšší zůstává nadále v Praze.

Na 100 000 Pražanů je v uplynulém týdnu 154 nakažených. Naopak na Vysočině je incidence 93. V žádném jiném českém kraji se už pod stovku nedostala.

V nemocnicích je nyní 902 pacientů s covidem, před týdnem jich bylo více než 1100. Počet hospitalizovaných v těžkém stavu se snížil o čtyři na 30.

Epidemie covidu opět zrychluje, za středu se nakazilo 2403 lidí. V nemocnicích je zhruba tisíc pacientů

Číst článek

S koronavirem dosud v Česku zemřelo 40 700 lidí. V uplynulém týdnu bylo obětí 65, o týden dříve 71. Údaje z posledních dní ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. „Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic,“ uvedlo ministerstvo.

Proti těžkému průběhu covidu chrání podle odborníků očkování. Za poslední týden ho absolvovalo 30 605 lidí, téměř 24 000 z nich si přišlo pro druhou posilující dávku. Zájem o vakcinaci byl prakticky stejný jako o týden dříve. Plně naočkováno proti covidu bylo v Česku dosud téměř 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo 4,29 milionu lidí, druhou pak zhruba 113 500 lidí.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v zemi potvrzeno 4,02 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je více než 299 000.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme