Opatření budou režimová, bez zavírání provozoven a obchodů, plánují Vojtěch se Svrčinovou

Případná budoucí protiepidemická opatření budou podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové i při týdenním počtu nových onemocnění covidem-19 nad 100 případů na 100 000 obyvatel hlavně organizační a režimová. Na středečním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví představila tři možné scénáře.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ani v nejhorším neplánuje uzavírání žádných provozů, což už dříve potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ve středu dodal, že se zvažuje například nošení respirátorů v zaměstnání nebo obnovení testů ve firmách.

Ministr Vojtěch: Testování ve školách po tomto týdnu skončí. Koronavirus se tam nešíří

Číst článek

„I v těch nejhorších scénářích budou opatření režimová. Plošnější vyžadování ochrany dýchacích cest, plošnější vyžadování dokladu OTN, možná nějaké omezení hromadných akcí. Určitě ne uzavírání provozoven, obchodů a tak dále," řekl ministr.

Dokladem OTN se myslí potvrzení o očkování, negativním testu nebo prodělání nákazy v posledních 180 dnech.

Nakupování 

V nejhorším scénáři se ale provoz restaurací a obchodů výrazně omezí. „Restaurace by mohly být jen pro předem rezervované nebo obchody formou 'click and collect'," uvedla Svrčinová.

Anglický výraz znamená „klikni a vyzvedni", zřejmě by tedy bylo možné si jen v obchodech vyzvedávat předem objednané zboží. Jde podle ní ale o návrh, který ministerstvo ještě dopracovává.

Tři scénáře vývoje epidemie

Svrčinová představila tři scénáře, jejich hranice byla u nejlepšího 25 nových případů na 100 000 obyvatel a u nejhoršího nad 100 nových případů. Současně by měl být dosažen určitý počet pacientů v nemocnicích a pozitivita testů by překročila čtyři procenta.

Podle Vojtěcha by rizikový scénář nastal, kdyby do nemocnic přibývalo 50 lidí s covidem denně.

Opatření by podle Vojtěcha byla primárně regionální podle situace, plošná až v případě zhoršení v celé ČR. „Pouze číslo pozitivních určitě v tuto chvíli nebude hrát roli. Všechny země už od toho v současné době ustupují," dodal.

Zaměřit se na hospitalizované

Zaměřit se chce na počty hospitalizovaných. Není podle něj jisté, že rizikových scénářů bude dosaženo. Počty nových případů se mohou díky očkování a promořenosti zastavit.

V současné době je incidence, tedy týdenní počet nových případů na 100.000 obyvatel, pro celé Česko 21. V době nejvyššího počtu případů byla incidence i více než 800, dosaženo jí bylo loni na přelomu října a listopadu a letos v lednu a znovu v březnu.

Hospitalizovaných je nyní 89 lidí, loňské maximum bylo téměř 9500.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme