Epidemie se posunula na východ a na jih. Prohlédněte si mapu aktivních případů po jednotlivých obcích

Aplikace se každodenně aktualizuje podle posledních zveřejněných dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Šedé plochy jsou vojenské újezdy.

Praha/Brno


Na začátku prosince dosáhl počet aktivních případů nákazy koronavirem dosavadního vrcholu: 240 tisíc lidí. V izolaci tak byla víc než dvě procenta populace.

Nejzasazenější je východ a jih republiky. Nejvíc aktivních případů v poměru k počtu obyvatel hlásily na začátku tohoto týdne moravské okresy Prostějov, Šumperk a Olomouc, v Čechách pak České Budějovice a Prachatice. Z obcí nad deset tisíc obyvatel bylo nejvíc nakažených v Zábřehu, Prostějově a Kuřimi.

Naopak v západních Čechách, kde epidemie kulminovala na začátku roku, je nemocných méně. Nejpříznivější poměr aktivních případů na počet obyvatel mají v okresech Sokolov, Cheb, Náchod, Děčín a Karlovy Vary.

Zdánlivě exaktní čísla jsou silně ovlivněná úředními a politickými rozhodnutími. Za nakaženého se považuje každý s pozitivním PCR testem bez ohledu na příznaky, za vyléčené naopak všichni, kdo mají víc než 14 dnů po pozitivním testu a nejsou s covidem v nemocnici.

Epidemie navíc zčásti probublává i mimo oficiální statistiky. Ty nevypovídají jen o rychlosti šíření nemoci covid-19, ale také o finanční či dopravní dostupnosti testů nebo ochotě lidí je podstupovat.

„Čísla, která vídáme, úplně nesouhlasí s realitou – málo se testuje preventivně a odhad je, že čísla by mohla být dva až třikrát vyšší,“ upozornil mezi jinými Jan Kulhánek z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP).

Pozitivně testované české občany sčítá aplikace podle místa jejich trvalého pobytu, nakažení cizinci bez trvalého pobytu v Česku v ní chybějí. Výsledky se proto mohou lišit od těch zveřejňovaných krajskými hygienickými stanicemi, pro něž není určující bydliště nemocných, ale místo výskytu nákazy.

Jan Cibulka a Petr Kočí

Související témata: Datová žurnalistika, covid, mapa, incidence