Epidemiolog: Chřipky není více, ale přibývá komplikací při této nemoci

Česko stojí na prahu epidemie chřipky. Množí se závažné případy tohoto onemocnění, jen od pondělí přibylo 19 hospitalizovaných a počet úmrtí stoupl o tři na celkových osm. Podle odborníků není epidemie v tomto období ničím neobvyklá a chřipky není více než v jiných letech. Přibývá ale vážných komplikací, které toto onemocnění provázejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rýma, nachlazení, chřipka... | Foto: F. Tichý

Ministerstvo zdravotnictví nabízí lékařům konzultace po telefonu v případě, že potřebují radu odborníků ve zvlášť komplikovaných případech.

Epidemiolog a vakcinolog Roman Chlíbek z Univerzity obrany v Hradci Králové ale podotýká, že pacientů není víc, než je touto dobou obvyklé.

„Je to přesně trend v České republice, kdy už řadu let po sobě epidemie chřipky začíná pravidelně po Vánocích a počátkem nového roku. Čili to, co je tady, je běžný trend,“ vysvětluje Chlíbek a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byl epidemiolog a vakcinolog Roman Chlíbek z Univerzity obrany v Hradci Králové

„Jiné je ale to, že se začíná opět objevovat ten původně pandemický kmen, prasečí chřipka. A začíná přibývat komplikací. Nebyli jsme zvyklí, že hned na počátku epidemie bylo tolik komplikací a ta úmrtí. To ukazuje na skrytou hrozbu původně prasečího viru.“

Prasečí virus je podle něj oproti jiným virům chřipky obvyklým v Česku nebezpečný především v tom, že se v roce 2009 objevil jako úplně nový a uměl se zadaptovat ze zvířat na člověka.

„Nyní umí nakazit člověka od člověka a je schopen se každoročně do budoucna měnit. Asi ještě takzvaně neřekl poslední slovo. A je nebezpečný hlavně v tom, že se ukazuje, že napadá řadu lidí i mladšího a středního věku a u nich právě vyvolává komplikace,“ popisuje epidemiolog.

Odhadnout, zda bude letošní epidemie horší než v předchozích letech, je podle něj velmi těžké. „Já osobně si nemyslím, že ta epidemie bude nějak velice dramatická, nicméně dá se přepokládat, že počet případů nemocných s chřipkou a komplikacemi bude letos vyšší, než když se podíváme třeba rok dva dozadu,“ myslí si.

3D model, Chřipka | Foto: Jan Sklenář

Souhlasí rovněž s vyjádřením hlavního hygienika, že Česko stojí na samém prahu epidemie. „Dá se předpokládat, že v průběhu dalších dvou až čtyř týdnů ta čísla budou postupně stále narůstat,“ tvrdí Chlíbek.

Zároveň upozorňuje, že proti viru prasečí chřipky by vakcína, kterou je možné nechat se očkovat, měla bez problémů zabrat.

„Zcela určitě zabere, protože právě v ní je obsažen ten virus H1N1. Navíc v této sezóně se ta vakcína změnila. V minulých dvou letech byla podobná, ale v letošním roce je zcela odlišná,“ vysvětluje Chlíbek a doplňuje:

„Ten, kdo se nechal očkovat, má velkou šanci, že by prasečí chřipkou neměl onemocnět. A pokud už onemocní, neměl by mít žádné komplikace a průběh nemoci by měl být velmi mírný.“

I v tuto chvíli se podle něj očkování vyplatí. „A to člověku, který není v ohnisku výskytu nemoci. Každý, kdo se teď nechá očkovat, bude za 7 až 10 dní po očkování chráněný. Takže to ještě má smysl,“ dodává odborník.

Chřipka - jak chránit sebe i své okolí | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Veronika Sedláčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme