Epidemiologové varují: E.coli by to měla v Česku snadnější

Hygienici a epidemiologové se shodují na tom, že se hygiena na veřejných místech v Česku zhoršuje. Zdá se navíc, že to nikdo nekontroluje. Hygienici sice prověřují pracoviště, školy nebo nemocnice, ale na veřejné záchodky či do čekáren příliš nechodí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Enterohemoragické bakterie Escherichia coli (EHEC) na kolorovaném obrázku ze skenovacího elektronového mikroskopu, 5000x zvětšeno.

Enterohemoragické bakterie Escherichia coli (EHEC) na kolorovaném obrázku ze skenovacího elektronového mikroskopu, 5000x zvětšeno. | Foto: Eye of Science, Science Photo Library

Na nejmenovaných pražských veřejných záchodcích se nedočkáte teplé vody, zato z jednoho ze dvou dávkovačů dostanete tekuté mýdlo. Papírové ubrousky tady nejsou, funguje ale jeden ze tří vysoušečů. Zápach popsat nelze.

Není ani možné zjistit, jestli by záchodky prošly kontrolou hygienika. Dokazují to slova vedoucí protiepidemického odboru pražské hygieny Zdeňky Jagrové: „Tyto prostory mají mít určitou úroveň, na to není třeba, aby to kontrolovala hygienická služba.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Lenky Jansové o hygieně na veřejných záchodcích

Za hygienu na veřejném místě je zodpovědný provozovatel. Podle primářky oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražském Motole Vilmy Benešové na to ale hlavně v posledních několika letech provozovatelé příliš nedbají.

„Musíme konstatovat, že je to určitý pokles, že to není středem pozornosti provozovatelů těchto prostor. Je to i z důvodů ekonomických, že se šetří na úklidových službách a úklidových a dezinfekčních prostředcích,“ říká.

V Motole mají spočítané, že třeba záchod v hlavní vstupní hale může navštívit více než půl milionu lidí za měsíc. Benešová vypočítává, co by na tak frekventované toaletě nemělo chybět: „Určitě tekutá mýdla, preferujeme papírové ručníky nebo osoušeče rukou, ale to jen ve veřejných prostorách přístupných návštěvníkům nemocnice. Doplňujeme i dávkovače na desinfekci rukou.“

Česko nikdy nepatřilo mezi elitu, pokud jde o veřejnou hygienu. Třeba Němci jsou na tom podle epidemiologů lépe. Kdyby se tedy začala podobná bakterie jako nebezpečná E.coli šířit v Česku, měla by to prý snadnější.

Lenka Jansová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme