Epopej možná do Prahy nepůjde, rozhodnou noví politici

Slovanská epopej je stále zamčená na zámku v Moravském Krumlově. O jejím případném stěhování pravděpodobně rozhodne až setkání ministra kultury s hejtmanem jihomoravského kraje a dalších nově zvolených politiků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovanská epopej

Slovanská epopej | Foto: kultura.praha-mesto.cz

Výstava s dvaceti obrazy Alfonse Muchy měla v pražském Veletržním paláci začít koncem září, ale od té doby se stala zpolitizovanou kauzou. Ředitel Galerie hlavního města Milan Bufka Českému rozhlasu potvrdil, že zatím nemůže Muchova díla do Prahy dostat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osud Slovanské epopeje sleduje redaktorka Michaela Vetešková

Soudkyně ze Znojma sice minulý týden udělila Moravskému Krumlovu osmdesáti tisícovou pokutu za to, že radnice odmítla díla na výstavu vydat, ale Praze naopak nedala soudního vykonavatele, který by mohl k obrazům. Praha tak musí čekat, dokud Moravský Krumlov zámek neodpečetí.

„Vše závisí na dalším postupu města Moravský Krumlov, my je pochopitelně vyzveme k tomu, aby zámek odplombovali a umožnili nám realizaci soudního usnesení,“ řekl Milan Bufka.

Kauza obrazů o českých a slovanských dějinách byla kvůli komunálním volbám zpolitizována a volby stěhování či nestěhování obrazů skutečně ovlivní.

Vítězná TOP 09 stěhování nechce

Starosta Krumlova Jaroslav Mokrý byl členem občanských demokratů, ale kandidoval za Sdružení starostů a nezávislých. Ve volbách neuspěl a voliči jej neposlali ani do zastupitelstva. Sám se k celé kauze už vyjadřovat nechce a hájí se tím, že vystupoval za město.

Naopak místostarosta Tomáš Třetina ve volbách uspěl jako kandidát TOP 09, která v Moravském Krumlově zvítězila. Voličům slíbila, že Epopej ve městě zůstane, dokud pro ni Praha nepostaví pavilon.

Českému rozhlasu potvrdil, že příští týden by se měla v Praze odehrát jednání o dalším osudu Slovanské epopeje, která se měla už v létě odstěhovat z Moravského Krumlova do Prahy.

Igor Maňour, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme