100 z 800 zahraničních studentů Univerzity Karlovy má koronavirus. Zůstávají v karanténě na kolejích

Univerzita Karlova (UK) v posledních dnech zaznamenala zvýšený počet nakažených covidem-19 mezi zahraničními studenty, kteří do Česka přijeli s evropským programem Erasmus. Z celkového počtu 800 lidí, které škola přijala na zimní semestr, odhalily testy ke středě víc než 100 studentů s koronavirem. Univerzita to uvedla na svém webu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakažení studenti jsou nyní v karanténě na kolejích školy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nakažení byli podle mluvčího školy Václava Hájka přemístěni na koleje, které mají vhodné zázemí pro zajištění karantény. „Univerzita Karlova situaci v souvislosti s onemocněním covid-19 pečlivě sleduje a všechny své studenty nejen na kolejích pravidelně informuje o aktuálních platných hygienických opatřeních a upozorňuje, jak mají postupovat v nouzovém stavu, uvedl Hájek. Na UK studuje zhruba 45 500 lidí. Výuka funguje od začátku současného semestru z velké části online. Prezenčně se dosud mohlo konat například praktické či laboratorní vzdělávání pro skupiny do 15 lidí, které bude od pondělí omezeno jen na zdravotnické či farmaceutické obory.

Nákaza covidem-19 se mezi zahraničními studenty objevovala již při první vlně epidemie na jaře. V Olomouci se například v dubnu prokázala zhruba u 50 z 80 testovaných studentů. Již v březnu se nákaza zřejmě šířila také na kolejích České zemědělské univerzity v Praze, a to v souvislosti s oslavami studentů, kteří nerespektovali protiepidemická opatření. Podobné oslavy zahraničních studentů se na jaře konaly také na kolejích UK. Jedné z nich se navzdory zákazu shromažďování zúčastnilo asi 30 až 40 lidí.

Univerzita Karlova představila nový test. Kromě koronaviru rozpozná i dva typy chřipky a je rychlejší

Číst článek

Podle Domu zahraniční spolupráce (DZS) přijíždělo do Česka díky Erasmu v uplynulých letech kolem 11 000 cizinců za rok. Letos v březnu jich bylo nejvíce ze Španělska, Francie, Německa, Velké Británie a Itálie. V aktuálním zimním semestru byly podle nedávných informací DZS ochotny studenty na Erasmu přijímat všechny české univerzity. Počet žádostí vysokých škol o zapojení do Erasmu se navzdory pandemii zvýšil o 95 procent.

Podle vedoucího oddělení vysokoškolských mobilit a projektů Romana Klepetka přijímalo v létě v Evropě účastníky Erasmu 63 procent z 1133 univerzit. Další jim umožňovaly účast přes internet nebo zatím vyčkávaly, jak se situace vyvine. Přijímat neplánovalo asi deset procent evropských vysokých škol, zejména na severu Evropy a ve Španělsku. Podle mluvčí DZS Lucie Durcové to ale v žádném státě neplatilo plošně pro všechny univerzity.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme