Zemřel přední český filozof Erazim Kohák, bylo mu 86 let

V sobotu zemřel přední český filozof Erazim Kohák. Bylo mu 86 let. Informaci serveru iROZHLAS.cz potvrdil kněz David Balcar z Evangelického sboru u Klimenta, kde se filozof angažoval. Kohák se ve své práci zabýval zejména ekologickými tématy a byl aktivním členem řady environmentálních organizací. Pocházel z rodiny nekomunistických druhoválečných odbojářů, po únoru 1948 s rodiči emigroval do Spojených států.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předání Ceny předsedy Akademie věd ČR za propagaci a popularizaci výzkumu 2013, Erazim Kohák

Ve věku 86 let zemřel přední český filozof Erazim Kohák. | Foto: Filip Jandourek

Erazim Kohák v USA začínal jako dělník v různých profesích, postupně ale vystudoval filosofii a teologii na prestižní universitě Yale a následně učil na Boston University. Profesně se zabýval svobodou jedince, kritizoval konzumní styl života a propagoval trvale udržitelný rozvoj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve věku 86 let zemřel přední český filozof Erazim Kohák.

Kohák nepatřil k filosofům, kteří své názory jiným vnucovali. Spotřební styl života odmítal, a sám šel příkladem. Nevlastnil auto, jezdil zásadně veřejnou dopravou, po návratu do Česka získal malý byt na pražském jižním městě, který chválil stejně jako celé sídliště.

Před návratem ze Spojených států žil dlouhodobě v malém domku uprostřed lesů ve státě New Hampshire. Ochranu životního prostředí považoval Kohák za jedno z nejdůležitějších témat.

Erazim Kohák byl čestným členem organizací jako Hnutí Duha nebo Děti země, ale především přednášel filosofii na univerzitách. Ačkoliv prožil 40 let v Americe, stále ji považoval jen za dočasné útočiště.

Filozof vyrostl v rodině, která ctila prezidenta Masaryka, jeho otec spolupracoval třeba s Ferdinandem Peroutkou. Za války byli rodiče v odboji a před komunisty utekli.

Kohák byl také aktivním evangelíkem, jeden čas působil v USA jako pastor. V Česku se angažoval v Evangelickém sboru u Klimenta. „Mohu to potvrdit. Před chvílí jsem mluvil se zástupkyní jeho rodiny a domlouváme pohřeb,“ řekl pro iROZHLAS.cz tamní kněz David Balcar.

Mluvčí Českobratrské církve evangelické Jiří Hofman ČTK řekl, že Kohák zemřel v sobotu ráno. Termín posledního rozloučení stanovený ještě není.

Poslechněte si dokument o filozofu Erazimu Kohákovi

zit, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme