Ergoterapeuti pomáhají s návratem do běžného života. V Česku jich je ale nedostatek

V Česku chybí ergoterapeuti. Specialisté pomáhají různě nemocným lidem, třeba po těžkých úrazech, s návratem do běžného života. Pacienti zatím můžou využít služeb jen necelé tisícovky takových odborníků. Poptávka je ale mnohem vyšší, a to i od zdravotnických a sociálních zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ergoterapeutka Jaromíra pomáhá pacientovi Martinovi rozhýbat ruku | Foto: Veronika Hlaváčová

„Poslední dobou se naštěstí prokazuje přínos ergoterapie. Pokud je pacient připraven na návrat domů z nemocnice, tak vlastně šetříme finanční prostředky zařízení i celému systému," upozornila viceprezidentka České asociace ergoterapeutů Kateřina Svěcená.

Potvrdila ale, že lidí, kteří obor vystudovali, je v České republice málo. „Jak mohu studovat něco, o čem nevím, že to existuje. Široká veřejnost o tom nemá povědomí a většinou o něm ví až ten, kterého se to bohužel týká," dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku je nedostatek ergoterapeutů. Zastávají v podstatě práci psychologa, logopeda i fyzioterapeuta, přiblížila Veronika Hlaváčová

Důvodem nedostatku je i fakt, že jde o mladý obor, který se do zákonů dostal teprve v roce 2004. Z jedné ze čtyř vysokých škol, kde se dá studovat, ročně vyjdou zatím jen desítky absolventů.

Smyslem ergoterapie je návrat pacienta k běžnému životu.

K ergoterapeutce Jaromíře chodí například 45 letý Martin, který prodělal na podzim mrtvici a má nehybnou ruku.

„Hodnotím to velice kladně. Inspiruje mě to a žene kupředu. Někdy má člověk sám chuť to úplně zabalit, vykašlat se na to,“ přiznal.

„Cvičení pomáhá skrz iluzi zrcadla budovat představu o postižené končetině v mozku. Pacient věří, že to, co vidí v zrcadle, je jeho postižená ruka," popsala jedno z cvičení Jaromíra.

Ergoterapeutka Jaromíra pomáhá pacientovi Martinovi rozhýbat ruku | Foto: Veronika Hlaváčová

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme