Ergoterapeuti pomáhají s návratem do běžného života. V Česku jich je ale nedostatek

V Česku chybí ergoterapeuti. Specialisté pomáhají různě nemocným lidem, třeba po těžkých úrazech, s návratem do běžného života. Pacienti zatím můžou využít služeb jen necelé tisícovky takových odborníků. Poptávka je ale mnohem vyšší, a to i od zdravotnických a sociálních zařízení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ergoterapeutka Jaromíra pomáhá pacientovi Martinovi rozhýbat ruku

Ergoterapeutka Jaromíra pomáhá pacientovi Martinovi rozhýbat ruku | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

„Poslední dobou se naštěstí prokazuje přínos ergoterapie. Pokud je pacient připraven na návrat domů z nemocnice, tak vlastně šetříme finanční prostředky zařízení i celému systému," upozornila viceprezidentka České asociace ergoterapeutů Kateřina Svěcená.

Potvrdila ale, že lidí, kteří obor vystudovali, je v České republice málo. „Jak mohu studovat něco, o čem nevím, že to existuje. Široká veřejnost o tom nemá povědomí a většinou o něm ví až ten, kterého se to bohužel týká," dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku je nedostatek ergoterapeutů. Zastávají v podstatě práci psychologa, logopeda i fyzioterapeuta, přiblížila Veronika Hlaváčová

Důvodem nedostatku je i fakt, že jde o mladý obor, který se do zákonů dostal teprve v roce 2004. Z jedné ze čtyř vysokých škol, kde se dá studovat, ročně vyjdou zatím jen desítky absolventů.

Smyslem ergoterapie je návrat pacienta k běžnému životu.

K ergoterapeutce Jaromíře chodí například 45 letý Martin, který prodělal na podzim mrtvici a má nehybnou ruku.

„Hodnotím to velice kladně. Inspiruje mě to a žene kupředu. Někdy má člověk sám chuť to úplně zabalit, vykašlat se na to,“ přiznal.

„Cvičení pomáhá skrz iluzi zrcadla budovat představu o postižené končetině v mozku. Pacient věří, že to, co vidí v zrcadle, je jeho postižená ruka," popsala jedno z cvičení Jaromíra.

Ergoterapeutka Jaromíra pomáhá pacientovi Martinovi rozhýbat ruku | Foto: Veronika Hlaváčová

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme