‚Takové tu nepotřebujeme.‘ Voják obviněný z terorismu neuspěl v psychotestech k výsadkářům

Voják Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku pohořel v psychotestech při výběrovém řízení ke chrudimským výsadkářům. U soudu v Pardubicích to v pondělí řekl podplukovník Ivo Zelinka, který byl zástupcem velitele chrudimských výsadkářů a velel řízení, jehož se Eštu účastnil. Voják podle obžaloby jel v roce 2015 na Ukrajinu, kde se zapojil do bojových akcí na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Eštu tvrdí, že na Ukrajině nebojoval.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erik Eštu neuspěl ve výběrovém řízení k chrudimským výsadkářům. Fyzické zkoušky splnil, pohořel u psychotestů.

Erik Eštu neuspěl ve výběrovém řízení k chrudimským výsadkářům. Fyzické zkoušky splnil, pohořel u psychotestů. | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

Právě Zelinka, který nyní působí na generálním štábu české armády, údajné aktivity obžalovaného vojáka na Ukrajině nahlásil. Řekl, že se dozvěděl o aktivitách Erika Eštu od jiného vojáka.

Chtěl jsem poznat Ukrajinu, hájí se český voják viněný z terorismu. Na videu čistí minomet

Číst článek

Poté prověřil Eštuův facebookový profil s názvem Elitní výsadkář, kde byly snímky, které naznačovaly, že působil v cizinecké legii ve Francii, a ukazovaly Eštův pobyt na Ukrajině. Eštu profil později smazal a u soudu již dříve prohlásil, že na fotkách hlavně jen pózoval se zbraněmi.

„Informace byly natolik konkrétní, že mě přiměly se tím vážně zabývat,“ uvedl u soudu Zelinka. „Poznatky jsem předal vojenskému zpravodajství v Chrudimi a po poradě se dvěma právníky jsem shledal, že je vhodné vše sdělit vojenské policii,“ řekl.

Po dohodě s vyšetřovateli Zelinka vojákovi nic neřekl, aby měli čas a klid na prověření všech informací. Ve výběrovém řízení Eštu ani tak neuspěl. „Fyzické disciplíny splnil, při psychologickém testování vyhořel ve všech případech. V eseji naprosto nerealisticky odhadoval svůj přínos pro ozbrojené složky, něco tak bizarního jsem ještě nečetl. Komise ho jednomyslně nepřijala,“ řekl Zelinka.

Povolení prezidenta

Pokud by Eštu chtěl sloužit v cizí armádě, musel by mít povolení prezidenta ČR. V případě členských států NATO to nutné není, doplnil Zelinka.

„Dvě odštěpenecká území na Ukrajině, Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika, jsou poloteroristické bandy. Z pohledu Armády ČR je to nebezpečné proto, že pokud se k ní přihlásí člověk, který byl ochotný bojovat v cizinecké legii, a pak v takovéhle bandě, je asi ochotný sloužit pro kohokoliv, protože mu to dodá pocit dobrodružství. Takové lidi skutečně nepotřebujeme,“ řekl Zelinka.

Eštu v pondělí Zelinkovo vyjádření odmítl jako nepravdivé a projevil zklamání, že mu nikdo nic neřekl. Eštu byl později přiřazen k dělostřeleckému pluku v Jincích, kde sloužil jako kuchař. „Nebyli féroví, že se mnou nepromluvili,“ řekl Eštu.

Soud s Erikem Eštu bude pokračovat 17. května, očekává se rozsudek. Znalci o něm uvedli, že má nevyzrálou osobnost, což se projevuje emoční labilitou. Jsou u něj patrné znaky histrionství, tedy přehnaně na sebe upozorňuje a má sebestředné rysy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme