Šéf České inspekce životního prostředí Geuss letos skončí, mluví o obětování kvůli vyšetřování Bečvy

Ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss do konce roku složí funkci a skončí. Oznámil to v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Geuss rezignaci odůvodnil nespokojeností s pokračováním vyšetřování ekologické havárie na řece Bečvě. Podle něj je zde záměr obětovat činitele jako nepohodlného. Pokoušel se o to prý loni i exministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erik Geuss do konce roku skončí ve funkci ředitrele České inspekce životního prostředí | Zdroj: Profimedia

Současná ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) podle ředitele o jeho rezignaci zatím netuší. „Chtěl jsem jí své rozhodnutí oznámit osobně, to vzhledem k jejímu programu není možné. Telefonicky a SMS zprávami se to dozví,“ uvedl Geuss.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi vysoké státní úředníky, kterých se chce vláda zbavit kvůli jejich údajnému napojení na hnutí ANO, bývá řazen také ředitel České inspekce životního prostředí. Nepodléhají inspektoři politickým objednávkám? Moderuje Tomáš Pancíř

Geuss své rozhodnutí opustit post ředitele inspekce oznámil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Podle něj prý bude z tohoto kroku spousta lidí nadšeno.

Některými z nich mají být i představitelé současné vládní koalice. Kdo by si přál jeho odchod z funkce, ale nechtěl Geuss upřesnit.

„V rozhovoru mezi čtyřma očima mi představitel vlády řekl, že mě musí politicky obětovat,“ řekl v rozhovoru Geuss. O jakého člena vlády se jednalo, ředitel neupřesnil.

Geuss nadále trvá na tom, že jeho úřad během vyšetřování havárie na řece Bečvě, při které zahynulo několik desítek tun ryb a jiných živočichů, postupovala správně a podle předpisů. 

Zároveň ale potvrdil, že byl kvůli havárii pod tlakem. „Nikdy jsem ty politické tlaky nevnímal tak silně jako po Bečvě,“ řekl. 

Šéf České inspekce životního prostředí také odmítl spekulace o spojení s hnutím ANO a jeho představiteli včetně Andreje Babiše a jeho dceřiné firmy Agrofert. 

„To spojení s touto stranou a s tímto hnutím beru jako naprostý faul. Je to nepodložené, nemá to jediný důkaz,“ uvedl Geuss s tím, že není ani voličem ANO a naopak se účastnil demonstrací pořádaných Milionem chvilek pro demokracii.

Tomáš Pancíř, til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme