SMS od operátorů pomohly, eRoušku si za úterý stáhlo 178 tisíc lidí

Aplikaci eRouška si v mobilních telefonech aktivovalo do středy 861 000 lidí. Za úterý, kdy operátoři rozesílali SMS, přibylo 178 000 nových. Na twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa. Do konce léta mělo aplikaci nainstalovanou jen asi 250 000 lidí, v pondělí 670 000.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

eRouška 2.0

eRouška 2.0 | Foto: Janetta Němcová | Zdroj: Český rozhlas

Podle dřívějších vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) by bylo pro její maximální využití potřeba, aby si ji do telefonu stáhlo šest milionů uživatelů.

eRouška aktuálně:
🟢861 tisíc lidí si aktivovalo aplikaci
🟠365 pozitivně testovaných včera vložilo do aplikace kód pro odeslání dat, aby mohli varovat ostatní na rizikové setkání
🔴5 200 uživatelů včera dostalo varování na základě dat odeslaných předchozí den

09:24 – 14. 10. 2020

34 214

Ministerstvo zdravotnictví v polovině září představilo novou verzi aplikace. Na rozdíl od té první už nepomáhá s trasováním kontaktů, ale slouží k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem.

Síť hygien není sexy, dokud není potřeba. Vláda v srpnu zaspala, říká biochemik Trnka

Číst článek

Aplikace běží na pozadí a sbírá přes bluetooth anonymně kontakty na další mobily, se kterými se uživatel setkal. V případě, že je někdo pozitivní, jeho mobil opět anonymně rozešle varování všem kontaktům, které mohl nakazit.

Podle informací na facebooku aplikace eRouška v úterý vložilo do aplikace kód pro odeslání dat 365 pozitivně testovaných lidí. Varováno tak bylo 5200 uživatelů aplikace, kteří se pohybovali v jejich blízkosti.

„V okamžiku, kdy vás aplikace upozorní, že jste se setkali s osobou, u které bylo prokázané onemocnění covid-19, byste měli postupovat podle zobrazených doporučení a v případě zdravotních potíží bez prodlení kontaktovat svého praktického lékaře nebo pohotovost,“ píše se v nápovědě přímo v aplikaci.

Absolutní prioritou je navýšení počtu lůžek, řekl Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu

Číst článek

Přijaté upozornění automaticky neznamená nařízenou karanténu. Lidé by se podle informací v aplikaci ale měli, i když nemají příznaky, vyhýbat zbytečnému shromažďování a dodržovat od ostatních lidí minimálně dvoumetrový odstup. Mají také nosit roušku či respirátor přes ústa i nos, často a důkladně si mýt ruce a používat dezinfekci na ruce i předměty denní potřeby. 

„Jinak můžete běžně fungovat. Je možné, že vás bude v blízké době kontaktovat pracovník hygienické služby na základě epidemiologického šetření s konkrétním nakaženým,“ uvádí dále aplikace, jejíž nová verze funguje od poloviny září.

V současné době se podle dat Chytré karantény trasování kontaktů věnuje 1144 lidí, z nichž asi 800 jsou hygienici.

„Pokud se v průběhu 14 dní od rizikového setkání váš zdravotní stav zhoršil a objevily se u vás příznaky onemocnění covid-19, kontaktujte svého praktického lékaře,“ píše se v aplikaci. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme