SMS od operátorů pomohly, eRoušku si za úterý stáhlo 178 tisíc lidí

Aplikaci eRouška si v mobilních telefonech aktivovalo do středy 861 000 lidí. Za úterý, kdy operátoři rozesílali SMS, přibylo 178 000 nových. Na twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa. Do konce léta mělo aplikaci nainstalovanou jen asi 250 000 lidí, v pondělí 670 000.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

eRouška 2.0 | Foto: Janetta Němcová | Zdroj: Český rozhlas

Podle dřívějších vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) by bylo pro její maximální využití potřeba, aby si ji do telefonu stáhlo šest milionů uživatelů.

eRouška aktuálně:
🟢861 tisíc lidí si aktivovalo aplikaci
🟠365 pozitivně testovaných včera vložilo do aplikace kód pro odeslání dat, aby mohli varovat ostatní na rizikové setkání
🔴5 200 uživatelů včera dostalo varování na základě dat odeslaných předchozí den

09:24 – 14. 10. 2020

34 216

Ministerstvo zdravotnictví v polovině září představilo novou verzi aplikace. Na rozdíl od té první už nepomáhá s trasováním kontaktů, ale slouží k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem.

Síť hygien není sexy, dokud není potřeba. Vláda v srpnu zaspala, říká biochemik Trnka

Číst článek

Aplikace běží na pozadí a sbírá přes bluetooth anonymně kontakty na další mobily, se kterými se uživatel setkal. V případě, že je někdo pozitivní, jeho mobil opět anonymně rozešle varování všem kontaktům, které mohl nakazit.

Podle informací na facebooku aplikace eRouška v úterý vložilo do aplikace kód pro odeslání dat 365 pozitivně testovaných lidí. Varováno tak bylo 5200 uživatelů aplikace, kteří se pohybovali v jejich blízkosti.

„V okamžiku, kdy vás aplikace upozorní, že jste se setkali s osobou, u které bylo prokázané onemocnění covid-19, byste měli postupovat podle zobrazených doporučení a v případě zdravotních potíží bez prodlení kontaktovat svého praktického lékaře nebo pohotovost,“ píše se v nápovědě přímo v aplikaci.

Absolutní prioritou je navýšení počtu lůžek, řekl Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu

Číst článek

Přijaté upozornění automaticky neznamená nařízenou karanténu. Lidé by se podle informací v aplikaci ale měli, i když nemají příznaky, vyhýbat zbytečnému shromažďování a dodržovat od ostatních lidí minimálně dvoumetrový odstup. Mají také nosit roušku či respirátor přes ústa i nos, často a důkladně si mýt ruce a používat dezinfekci na ruce i předměty denní potřeby. 

„Jinak můžete běžně fungovat. Je možné, že vás bude v blízké době kontaktovat pracovník hygienické služby na základě epidemiologického šetření s konkrétním nakaženým,“ uvádí dále aplikace, jejíž nová verze funguje od poloviny září.

V současné době se podle dat Chytré karantény trasování kontaktů věnuje 1144 lidí, z nichž asi 800 jsou hygienici.

„Pokud se v průběhu 14 dní od rizikového setkání váš zdravotní stav zhoršil a objevily se u vás příznaky onemocnění covid-19, kontaktujte svého praktického lékaře,“ píše se v aplikaci. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme