Soud zamítl odškodné pro Alenu Vitáskovou. Po státu žádala 35 milionů korun

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nemá nárok na 35 milionů korun, které požadovala za nemajetkovou újmu kvůli trestnímu stíhání. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 2. Vitásková se domáhala odškodnění i za majetkovou újmu.

Brno (Aktualizováno: 12:10 2. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vitásková byla obžalovaná v kauze solárních elektráren na Chomutovsku. Soud v Brně ji nejprve poslal na osm a půl roku do vězení, další ji ale pak viny zprostil. Verdikt letos potvrdil i Nejvyšší soud. Zároveň ale nařídil nižšímu soudu, aby ještě zpřesnil zdůvodnění, proč ji zbavuje viny. 

Protože nižší soud zatím odůvodněn nevypracoval. Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodoval podle současného stavu a žalobu zamítl. Podle něj byla podána předčasně. Vitásková už před líčením tvrdila, že se rovnou na soud obrátila z opatrnosti, aby nedošlo případně k promlčení jejich požadavků. 

Vitásková se domáhá celkem 220 milionů korun a to ve dvou částech – žádá vyplatit majetkovou a nemajetkovou újmu. U nemajetkové újmy je kratší lhůta na odškodnění. Vitásková pro Radiožurnál potvrdila, že se o další peníze až do výše 221 milionů korun po definitivním pravomocném verdiktu hodlá soudit dál.

„Zbývající částka má ještě dostatečnou lhůtu. Samozřejmě že se budu o všechno soudit, až to všechno skončí,“ řekla Vitásková.

Jihlavský soud se bude muset znovu zabývat kauzou Vitáskové. Musí doplnit důkazy

Číst článek

Podobné případy, kdy soud napoprvé uloží vysoký trest, ale nakonec dojde ke zproštění jsou výjimečné, ale stávají se. Naposledy padlo rozhodnutí odvolacího soudu zprostit odsouzeného třeba v kauze Lukáše Nečesaného, který byl dokonce už ve vězení a nakonec byl uznán jako nevinný.

V případě Vitáskové zrušil její odsouzení odvolací vrchní soud v Olomouci. Měla dát pokyn své podřízené k zastavení řízení o odebrání licence na solární elektrárny podnikatelů Zemků. Podle krajského soudu v Brně o tom svědčilo několik nepřímých důkazů – e-mail od podřízené, podle odvolacího soudu to ale jako důkaz k uznání viny nestačilo.

Alena Vitásková je souzena ještě ve druhém případě, který je po odvolání zpět u soudu v Jihlavě. 

V této kauze dostala Vitásková dvouletou podmínku za to, že zneužila své úřední pravomoci jako šéfka regulačního úřadu. Zaměstnávala si totiž jako místopředsedkyni této instituce bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou. To ale bylo v rozporu s požadavky na praxi v energetice, kterou pro takovou pozici určuje zákon. Odvolací soud, kam se Vitásková obrátila, však případ vrátil s tím, že se má doplnit dokazování. Proces tak má pokračovat za týden, kdy soud pozval dalších asi osm svědků. Mezi nimi je i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nebo šéf soudcovské unie Tomáš Lichovník.    

jkl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme