Veterináři prověří výrobky obsahující karobovou gumu. Ze zahušťovadla se do nich měl dostat pesticid

Veterinární správa se chce důkladněji zaměřit na kontrolu pesticidů v potravinách. V posledních týdnech odhalila hned několik výrobků, které obsahovaly ve stopovém množství nebezpečný etylenoxid. Naposledy to bylo ve zmrzlině značky Milka. Látka se tam dostala nejspíš formou zahušťovadla do potravin. V Evropské unii se v potravinářství a zemědělství už používat nesmí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pesticidy v zemědělství (ilustrační foto)

Surovina, která se vyrábí z lusků stromu známých jako svatojánský chléb, se využívá při výrobě širokého spektra potravin. I to by vysvětlovalo, proč se pesticid jednou objevil v masných výrobcích, jindy zase ve zmrzlině (ilustrační foto) | Foto: 1737576 | Zdroj: Flickr

Etylenoxid dříve využívali zemědělci i výrobci potravin poměrně běžně. Těkavou látkou hubili plísně a škůdce. Teď je ale v Evropské unii zakázaná. Do výrobků na českém trhu se dostala nejspíš se zahušťovadlem E410, známým jako karobová guma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Veterinární správa se chce důkladněji zaměřit na kontrolu pesticidů v potravinách.

Surovina, která se vyrábí z lusků stromu známých jako svatojánský chléb, se využívá při výrobě širokého spektra potravin. I to by vysvětlovalo, proč se pesticid jednou objevil v masných výrobcích, jindy zase ve zmrzlině. Jan Váňa, ředitel odboru hygieny a ochrany zdraví Státní veterinární správy popisuje, jak se tam nejspíš dostal:

„Výrobci, tedy pěstitelé, v tomto případě karobových bobů, které se používají pro výrobu přídavné látky karobová guma, používají plynný etylenoxid jako regulátor zrání karobových lusků ve skladech. Jim se hodí regulovat cenu těchto bobů podle toho, jak vypadá cena na trhu tím, že buď zpomalí nebo zrychlí jejich zrání.“

Odpovědnost výrobce

Státní veterinární správa se proto teď zaměří právě na výrobky obsahující karobovou gumu a posílí taky šetření ve třetích zemích. Za to, že jsou výrobky bezpečné a zdravotně nezávadné ručí vždy finální výrobce dané potraviny. Na jeho zodpovědnost tedy je, od koho bere suroviny a jestli se jedná o prověřený původ.

Zmrzlina z Polska obsahuje stopy nebezpečného pesticidu. Veterináři nařídili její stažení z prodeje

Číst článek

„Buďto může spoléhat na své partnery, kteří surovinu dodávají, protože ti by měli dodržovat zákony, když ji dovážejí. Ale na druhou stranu je vždycky za dodržování potravinového práva zodpovědný výrobce. Není povinen, ale může si na své náklady dělat testy. Zákonem je však dáno, že nesmí dodat na trh potravinu, která je nebezpečná,“ vysvětluje Pavel Klouček z fakulty Agrobiologie České zemědělské univerzity.

Testování je většinou nákladné a časově náročné, často se výrobci spoléhají jen na certifikáty, které jim dodavatel předloží. Potravinářská komora proto apeluje na výrobce, aby brali zboží jen od prověřených dodavatelů.

„Záleží na každém odběrateli, jaké certifikáty a jaké doklady bude od svých dodavatelů vyžadovat. Doporučujeme důsledné prověření vybraných dodavatelů, důslednou vlastní kontrolu dovážených surovin. A pokud je to možné, nahradit dováženou surovinu surovinou produkovanou v Evropské unii, nebo ji v receptuře úplně vynechat,“ říká mluvčí komory Helena Kavanová.

S výskytem nebezpečného pesticidu etylenoxid se potýkají i další státy Evropské unie. Belgie musela v posledních dnech stahovat z pultů tavený sýr Kiri, v Rakousku zase odhalila kontrola pesticid v nanucích značky Mars. Ročně se v celounijním systému rychlého varování RASFF objeví zhruba 300 podobných případů. Etylenoxid je v Evropské unii zakázáno používat v zemědělství od roku 1991 a v potravinářství od roku 2011.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme