EU bude zřejmě tlačit na odstavení Jaderné elektrárny Dukovany

Nad jadernou elektrárnou Dukovany visí hrozba nuceného odstavení. Česká republika bude údajně čelit tlaku Evropské unie kvůli údajně nevyhovujícímu palivu. Píše o tom deník E15.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: Petr Zettner

Elektrárna Dukovany využívá palivo vyrobené z uranu, obohacovaného v Rusku. To je údajně v rozporu s evropskými pravidly.

ČEZ ale pochybení odmítá. Smlouvy na dodávku paliva pro dukovanskou elektrárnu totiž závody podepsaly ještě před vstupem Česka do Evropské unie.

Smlouvu prý tehdy přijala i Zásobovací agentura Euratom ESA, která nyní posuzuje dodatek smlouvy mezi ČEZ a ruským dodavatelem Tvel. Dodatek se týká dodávek paliva a jeho ceny i po roce 2018. Fakticky má jít ale o stejný kontrakt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zda by mohlo dojít k ostavení Dukovan, hodnotili ve Světě o osmé na Rádiu Česko ředitelka Státního úřad pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a nezávislý konzultant v oblasti energetiky Radko Pavlovec

„Vysoká skupina pro jadernou bezpečnost 27. dubna publikovala svoji zprávu, která hodnotí výsledky zátěžových testů,“ říká ve Světě o osmé na Rádiu Česko Dana Drábová, ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Dana Drábová zdůrazňuje, že oficiální zpráva Evropské komise ke stavu atomových elektráren bude vydána teprve v nejbližších dnech. Informace, které pronikly nejprve zřejmě do německých médií, tak mohou být zkreslené. Drábová nicméně dodává, že stanovisko Česka ke zprávě EU nebude obsahovat jiná fakta, než jaká jsou v dubnové zprávě zaznamenána.

Důvodem k nucenému odstavení Dukovan by mohl být podle deníku E15 fakt, že ČEZ v ní využívá palivo vyrobené z uranu obohacovaného mimo území EU, tedy v Rusku. To je údajně v rozporu s evropskou deklarací z Korfu z roku 1994.

„Podle toho, co vím, tak ČEZ a ministerstvo průmyslu a obchodu vyjednávali pravidla, která by byla v souladu s tím, co požaduje smlouva Euratom a deklarace z Korfu. Jestli tomu tak je nebo není, opravdu posoudit neumím,“ dodává Dana Drábová.

Další provoz jaderné elektrárny Dukovany není ohrožen

Číst článek

„Reaktory v Dukovanech nemají takzvaný plnotlaký kontejnment a jsou v takovýchto situacích velmi silně ohroženy podobně jako reaktory ve Fukušimě,“ upozorňuje však na nedostatky Dukovan Radko Pavlovec, nezávislý konzultant v oblasti energetiky, a dodává, že zřejmě budou nutná nákladná opatření na zajištění bezpečnosti jaderných elektráren.

Výhrady k jaderné elektrárně v Dukovanech by mohla EU mít podle Radka Palovce zejména kvůli chybějícímu opatření. Že by se jednalo o porušení deklarace z Korfu, se Palovec nedomnívá.

K uzavření elektráren ze strany provozovatele podle Radka Palovce zřejmě i přes bezpečnostní nedostatky nedojde. Situace je podle něj důsledkem toho, že neexistují evropská pravidla pro jadernou bezpečnost a kompetence na evropské úrovni.

Pokud by tedy k nějakému omezení provozu jaderné elektrárny mělo dojít, zajistí to státní úřady. Zřejmě by se tak mohlo jednat o neprodloužení životnosti elektrárny.

Stát dá méně na kompenzaci podpory obnovitelných zdrojů, elektřina tak zdraží

Číst článek

Tomáš Pavlíček, Nikola Bojčev, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme