CVVM: Evropské unii Češi věří o něco víc, přijetí eura dál odmítají

Důvěra Čechů v budoucnost sjednocené Evropy se od loňského roku zvýšila o pět procentních bodů. Vystoupala na 44 procent. Jejich postoj k přijetí eura v Česku však zůstal negativní, evropskou měnu podobně jako loni odmítá 73 procent lidí. Zavedení eura v Česku podporuje jen pětina z dotázaných. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

¨Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CVVM: Důvěra v budoucnost evropského projektu | Zdroj: CVVM

Negativní postoj k euru podle průzkumu poprvé výrazněji převážil v roce 2010. A od roku 2011 se nesouhlas lidí se zavedením eura v Česku pohybuje kolem tří čtvrtin, pouze v červnu 2011 a dubnu 2015 klesl pod 70 procent.

„V letech 2001 až 2005 převažoval souhlas nad nesouhlasem a v letech 2006 až 2009 byly oba podíly zhruba vyrovnané,“ doplnili autoři průzkumu.

Názory na přijetí eura za měnu ČR – vývoj v čase (v %) | Zdroj: CVVM

V souvislosti s tím, jaká by měla být do budoucna míra integrace Evropské unie, nejčastěji převažuje mezi veřejností názor, že by měla zůstat přibližně stejná jako nyní.

Vstup do Evropské unie? ‚Už fakt nevím, jak jsem hlasoval,‘ říká Babiš

Číst článek

Myslí si to 48 procent, proti loňskému roku se počet takto smýšlejících zvýšil o pět bodů a dosáhl na nejvyšší hodnotu od počátku sledování v roce 2012.

U ostatních možností se názory téměř nezměnily, čtvrtina dotázaných je nadále pro oslabování integrace unie a 14 procent naopak pro její posilování.

Od loňského roku se o čtyři body pak zvýšil i počet lidí, kteří jsou pro zachování stávající míry zapojení Česka do unie. Tento názor zastává 46 procent veřejnosti.

Názory na posílení a oslabení zapojení republiky v rámci EU se nezměnily a postoje lidí jsou v tomto ohledu nadále vyrovnané: 22 procent je pro posílení a 25 procent pro oslabení zapojení Česka do unie.

CVVM provedlo průzkum v první polovině dubna mezi tisícovkou lidí starších 15 let. Celý si ho můžete prohlédnout na webu CVVM.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme