Babiš už kvůli pochybnostem o střetu zájmů nebude předsedat radě pro fondy EU. Umožní mu to novela

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se nebude účastnit jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o podpoře regionálního rozvoje, která umožní, aby radě předsedal i jiný člen vlády než premiér. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Návrh je reakcí na kritiku Evropské unie ohledně možného Babišova střetu zájmů. O odstoupení z čela rady premiér již informoval komisaře Oettingera.

Praha (Aktualizováno: 16:35 17. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dokument uvádí, že předseda vlády se jednání rady nebude účastnit, dokud novela nebude schválena.

„Po nabytí účinnosti předloženého zákona rozhodne vláda svým usnesením – formou nového znění Statutu rady – který z členů vlády (tzn. již nikoli její předseda) bude stát v čele rady,“ uvádí předkládací zpráva.

Babiš odpoledne potvrdil, že z vedení rady odstoupí a v případě, že v budoucnu rada bude projednávat věci, ve kterých by mohl být ve střetu zájmů, nebude se jejího jednání účastnit. Řekl také, že od 2. srpna, kdy začala platit zpřísněná evropská legislativa proti střetu zájmů, rada nejednala o evropských strukturálních a investičních fondech. „Nebyla žádná příležitost, kdy bych se teoreticky mohl do střetu zájmů dostat,“ řekl premiér. 

Úřad v Černošicích už s Babišovým zmocněncem jednal o možném střetu zájmů, rozhodnutí zatím nepadlo

Číst článek

Dosud mohl radě podle zákona předsedat pouze premiér. „Dosavadní určení výhradně osoby předsedy vlády jako předsedy rady není dostatečně flexibilní z pohledu věcné působnosti faktické implementace evropské politiky soudržnosti v podmínkách ČR. Rada je poradním orgánem vlády, navrhuje se svěřit zákonem vládě možnost určit si svým usnesením, který člen vlády ji povede jako její předseda,“ uvádí dále materiál, který byl do knihovny vládní legislativy vložen v pondělí.

Úkolem rady je posuzovat koncepční i aktuální otázky spojené s evropskou politikou soudržnosti v ČR předtím, než jsou předloženy k projednání vládě. Jednání rady se mj. zaměřuje na soulad evropských dotačních programů s dohodou, kterou ČR má s EU. Rada také navrhuje vládě systémová opatření týkající se čerpání fondů EU.

Tři způsoby

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger doporučil Babišovi podle webu Respekt.cz tři způsoby, jakými by se mohl zbavit střetu zájmů v souvislosti s koncernem Agrofert.

Oettinger řekl, že zastavuje dotace jen pro Agrofert, tvrdí Babiš. Jeho slova potvrdila mluvčí eurokomisaře

Číst článek

Měl by buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů, nebo se zdržet účasti na rozhodnutích souvisejících s údajným střetem zájmu.

V takovém případě by podle komisaře musel mimo jiné odstoupit z vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy, neúčastnit se rozhodování ani komunikace v oblastech, na kterých by mohl přes Agrofert profitovat, a nominovat za sebe v takových rozhodnutích někoho jiného.

Evropský parlament ve čtvrtek přijal rezoluci, v níž vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Ministerstvo financí oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.

Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014 a loni ho vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů, je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme